00
Yazı Detayı
15 Eylül 2020 - Salı 21:15
 
Son Alanya ya da Son Kale
Ramazan Seydaoğlu
 
 

Akdeniz’de havalar sıcaklığını korurken; askeri sahada da kuvvetlerin kıta sahanlığı tartışmalarının- uluslararası boyutlara çekilen tartışmaların tansiyonu yükselmekte ve bunlar tehlikeli boyutlara gelmektedir. Alanya Kalesi’nden baktığımızda nerdeyse burnumuzun dibine kadar uzanmak- bizi jet skilerimizin volta attığı sahaya kıstırmak isteyenler Akdeniz’e en uzun sınırları olan bir ülke olduğumuzu unutmasınlar.

 

Bir zamanlar bizim için bir göl mesabesinde olan Akdeniz ve de Ege’de kaybedilen adalar ile kıta sahanlıklarımızı geri alma konusunda hazır olduğumuzu unutmasınlar.  Masa başında Ali Cengiz ya da Bizans oyunlarıyla kaybedilen bölgeler için; Sultan Alparslan’ın kendisine fethettikleri kaleleri teslim edip çekilmelerini öneren Bizans İmparatoru Romanos Diogenes’e verdiği cevabı hatırlatmak isterim: “Kılıçla aldığımızı kılıçla- can düşürerek aldığımızı can alarak veririz.”   

 

Akdeniz’de havalar sıcaklığını korurken- askeri sahada da kuvvetlerin kıta sahanlığı tartışmalarıyla  uluslararası boyutlara çekilen tartışmaların tansiyonu yükselip tehlikeli boyutlara gelmekteyken Alanya’da bir yeni yürek kalesi kurulduğu haberini alıyorum. “Son Alanya” haber portalinin kuruluşunu duyduğumda rahmetli Cemil Meriç’in dergiler için söylediği şu görüşü aklıma geldi:  “Kitap fazla ciddi- gazete fazla sorumsuz. Dergi- hür tefekkürün kalesi. Belki serseri ama taze ve sıcak bir tefekkür. Kitap- çok defa tek insanın eseri- tek düşüncenin yankısı; dergi bir zekâlar topluluğunun. Bir neslin vasiyetnamesidir dergi; vasiyetnamesi- daha doğrusu mesajı.” Dergiden kasıtla; İslâm’ın son kalesi olarak kalan ülkemizde- ümitvar olan Müslümanların çanaklarını çevirdiği bir ülkede eli kalem tutan herkesin fikrini ve düşüncesini ifade edebildiği bir portal haline gelmesi- sorumsuz davranışlardan çok doğruları- gerçekleri- siyasî kaygılar taşımadan objektif bir şekilde yansıtması temennisi ile “Son Alanya” haber portalına başarılar dilerim. 

 

Bundan sonra Mevlam fırsat verdikçe okuyucularımızla bir sinerji oluşturup- kültür!sanat!dünya siyaseti ve belki de iştigalim olan turizm ve turizm dallarıyla ilgili yazılarımla sizlerle olacağım. Bu köşede okuyacağınız ve hoşunuza giden herşey Son Alanya ailesine ve onların başarılarının eserine ait olup- beğenmediğiniz ve hoşlanmadığınız fikir ve düşünceler şahsıma aittir. Sürç!i lisan edersem şimdiden affola" Yazılarımla ilgili düşünce ve görüşlerinizi şahsımla iletişim kurarak aktarırsanız sevinirim. Rahmetli Meriç- yukarıda alıntıladığım görüşlerine ilaveten şunu da belirtiyor: “Kapanan her dergi- kaybedilen bir savaş- hezimet veya intihar.” diyor. Bu düşüncelerle “Son Alanya” için- son kalemiz için uğurlar diler- uzun soluklu ve hedefine ulaşan bir yayın hayatı dilerim.  Saygılarımla.  

İletişim: ramazanseydaoglu@gmail.com

 
Etiketler: Son, Alanya, ya, da, Son, Kale,
Yorumlar
Haber Yazılımı 0