00
Yazı Detayı
02 Ağustos 2023 - Çarşamba 14:52
 
Doğru Olan Her Yerde İmam Vardır
Tevfik Karakuş
 
 
Değerli okurlar sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. 28 Temmuz 2023 Cuma günü idrak etiğimiz Aşure gününüzü ve muharrem ayınızı tebrik ederim.
 
Bu günkü yazımda benimde 36 yıldır icra etmekte olduğum imam – Hatip mesleğimden bahsedeceğim. Toplumumuzda zaman zaman imamların yaptığı iş, işin zorluğu ve kolaylığı, hatta aldığı maaşa kadar sorgulanmakta, kimi zamanda haksızca eleştirilere maruz kalmaktadır. Her mesleğin kendine göre zorlukları ve kolaylıkları vardır. 
 
Gelin imamlık mesleğinin hayatımızdaki yerini birlikte inceleyelim.
Bir bebek dünyaya gelir gelmez ilk imamların sesini duyar. İmamlar bebeğin kulaklarına hayatı boyunca taşıyacağı ismi ezan ve kametle birlikte fısıldar.
 
Çocukluk çağına geldiğinde daha okula gitmeden camiyle, imamla bir araya gelir. Çocuğa Kuranı, dinin hakikatlerini ve birçok toplumsal kuralları yine imamdan duyar.
Çocuk büyür Evlilik çağına gelir. Evlenmesi gerekir kız isteme faslından, düğünde dernekte, maddi ve manevi olarak yine imam vardır. 
 
Evliliğe ilk adım atarken dini nikah, nişan ve düğün gibi mutlu günlerinde, maddi ve manevi destek almak için yine imamlar vardır.
 
İnsanoğlu her fani gibi Alla hu Teâlâ’nın lütfettiği ömrünün sonuna geldiğinde sekarat (ölüm döşeğinde iken) halinde iken kuran okumak üzere son yolculuklarında yine imamlar ordadır. Öldüğünde ise yıkanıp kefenlenmesi, namazının kılınıp defnedilmesinde imamlar vardır. 
 
Hatta defnedildikten sonra kuranla, hatimle anılmasında yine imamlar vardır. İmamların görevi sadece bunlar mı? hayır sayamayacağımız kadar sorumlulukları vardır. Caminin iç temizliğinden tutunda bahçe temizliği, şadırvanları ve tuvaletlere kadar temizlenmesi ve düzenli tutulması gereken kısımlar imamlar tarafından yapılır. Tüm bu mücadeleyi yaparken hassas davranmayı şiar edinip, temizliğe dikkat etmeyen insanların kusurlarını bile yine imamlar örtmektedir.
 
Hele hele bir köy imamıysan yeri gelir elektrikçi olursun, sucu olursun, yeri gelir hastalarını taşır ambulans görevi yaparsın. Bunca hizmetlere karşı yine yaranamazsın.
 
Kısaca imamların görevini saymaya kalkarsan saymakla bitiremezsin sadece bir kaçını örnek verdik. Zaman mefhumu olmadan yeri geldiğinde yedi yirmi dört çalışandır imam.
Tüm sorumlulukların ötesinde imamlar yaptığı işin bilincindedir. Yaptığı işin ‘peygamber mesleği olduğunu bilir’ .  Sadece görev süresince değil, emekli olduktan sonra görevi onu bırakmaz. Son nefesine kadar vatandaşa, Allah’ın evi olan Cami ve Mescit hizmetleri devam eder.
 
Bu sebepledir ki din gönüllüsü olan imam camisinin, mahallesinin, ilçesinin ve şehrinin imamıdır. Çünkü o örnek bir şahsiyettir.
 
Kısaca gecesi gündüzü belli olmayan kişinin adıdır imam. 
Tabi ki istisnalar kaideyi bozmaz. Her meslek grubunda olduğu gibi sorumluluğunu bilmeyen, yaptığı görevi idrak etmeyen birini baz alarak bütün imamlar zan altında bırakılamaz. Rabbim sorumluluğunu bilen, yaptığı işi ibadet aşkıyla yapan, kıyamet gününde de hesabını verebileceği ameller işlemeyi cümlemize nasip etsin.
 
Etiketler: Doğru, Olan, Her, Yerde, İmam, Vardır,
Yorumlar
Haber Yazılımı 0