00
Yazı Detayı
11 Şubat 2021 - Perşembe 12:43
 
RAHMET VE MAĞFİRET AYLARI ÜÇ AYLAR
Tevfik Karakuş
 
 

Daha dün gibi elveda ey şehri Ramazan dediğimiz Ramazan ayını uğurlarken 13 Şubat itibarıyla Ramazan ayının habercisi üç ayları arkasından da Regaip Kandilini idrak etmiş olacağız.

 

Bizleri doğru yola ileten hidayet rehberi Kuran-ı Kerimi indiren, bizleri kendine kul peygamber efendimiz Hz. Muhammed Mustafa ya ümmet ederek ikramda bulunan, günahlarımızdan arınmak için tövbe kapısını açık bırakan, Recep, Şaban ve Ramazan ayı gibi Rahmet ve Mağfiret aylarını bize ihsan eyleyen Âlemlerin Rabbi Allaha hamd olsun.

 

Salât ve selam Allah Resulünün üzerine olsun. Peygamber Efendimizin bu ayların başında yapmış oldu şu dua ile yazıma devam etmek istiyorum. Allah Resulü:’Allah ‘ım Recep ve Şaban ayını bize mübarek kıl ve bizi Ramazan ayına ulaştır’ Rahmet ve mağfiret ayları dediğimiz üç aylar manevi hayatımızın ilkbaharı sayılır. Bilindiği gibi bahar aylarında tabiat renga renk yeşillenir kendine gelip yeniden dirilir.

 

Üç aylarda tabiat misali insanların kendine gelme, yeniden dirilme ve durulma ayları olarak bilinir. Bu aylar içinde Regaip, Miraç, Berat ve bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi vardır. Bu gecelerin her birinin ayrı ayrı özelliği ve önemi vardır. Günahlarımıza tövbe edip arınmak için bu aylar bizler için önemli fırsatlardır.

 

Allah katında bazı mekânlar değerli olduğu gibi, bazı zamanlarında değerlidir. Kutsal mekânlar Mescidi Haram, Mescidi Nebevi, Mescidi Aksa ve Mescidi Haramın şubeleri olan cami ve mescitlerdir. Şüphesiz bu değerli olan mekânlarında zamanların da sahibi Allah tır. Aslında Allah katında zaman ve mekânların değeri aynıdır.

 

Ancak kimi zaman ve mekânlarda meydana gelen hadiseler o yer ve zamana ayrı değer ve anlam katmıştır. Örneğin Kuran-ı Kerimin kendisinde inmiş olması, Kadir gecesinin bu ayda olması ve oruç ibadetinin bu aya tahsis edilmesi Ramazan ayını diğer aylardan farklı ve üstün kılmıştır. Bu vesileyle halk arasında da on bir ayın sultanı olarak bilinir.

 

Ramazan ayının habercisi olan Regaip, Miraç ve Beraat kandillerini içinde bulunduran Recep ve Şaban aylarıda böylelikle faziletli kılınmıştır. . Bu sebepledir ki Allah Resulü ‘ Recep Allahın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan ise ümmetimin ayıdır.’ diyerek bu aylara ayrı önem ve anlam katmıştır.

 

Yukarda saydığım sebeplerden dolayı Rahmet ve mağfiret ayları olarak bilinen bu aylara üç aylar denilmektedir. Aslında değerini bilenler için yılın her günü her gecesi ve ayları değerlidir. Belli zaman ve mekânların kıymeti elbette içinde Allahın adının anılması, ibadet ve kulluğun daha yoğun yaşanmasındandır. Şunu bilmemizde fayda vardır.

 

Bahar ayı ne kadar güzel, kıymetli ve değerli olursa olsun o bolluk ve bereketten faydalanabilmek için tarlamızı ekmek bağ ve bahçemizi temizlemek lazım. Kısaca gerekli bakım ve çalışma yapılırsa faydalı olur. Üç aylarında bize değer katabilmesi için bu ayları en güzel şekilde idrak edip Allah ve Resulün emir ve tavsiye ettiği şekilde yaşanırsa bahar misali maddi ve manevi olarak bizlere kazanç sağlayacaktır.

 

Kimi insanlar dokuz ay inzivaya çekilip üç ay boyunca ibadetlerini yoğunlaştırırlar. Sadece bu aylarda namaz kılar, bu ayda Kuran okur, tövbe eder ve sadece bu aylarda hayır ve hasenatta bulunurlar. Diğer aylarda Allaha olan kulluğunu unutup günahlara dalarlar. Kimileride üç aylara özel bir anlam yüklemezler.

 

Onlara göre senenin diğer ayları ne kadar boş ve anlamsız ise üç aylarda o denli boş ve anlamsızdır. Bu iki tip insandan da uzak durmak gerekir. Oysa İslam dininin emir ve yasakları mevsimlik giyilip çıkarılan elbise gibi değildir. İbadetlerin en güzeli azda olsa devamlı olanıdır.

 

Hayatı sadece yiyip içmek,gezip tozmak, mal mülk edinip edinip evlat sahibi olmaktan ibaret olduğunu zannedenlere Allahu Teala Hz. leri Zari yat suresi 56 da ‘Ben insanları ve cinleri ancak bana ibadet ( kulluk) etsinler diye yarattım’. Peygamber Efendimiz (s.a.v) de beş gece vardır ki onlarda yapılan dualar geri çevrilmez.’1-Recep ayının ilk gecesi 2-Şaban ayının on beşinci gecesi 3-Cuma gecesi 4- Ramazan bayramı gecesi 5- Kurban bayramı gecesi’.buyurmuştur. Bu sebepledir ki kendimize gelip üç ayları fırsat bilip tövbe ederek Allah ve Resulünün tarif ettiği kul alalım.

 

Dün geçti dünü geri getirme şansımız yok, yarını bilmiyoruz ulaşıp ulaşmama konusu meçhul, işte içinde bulunduğumuz gün bizim, onun kıymetini bilip değerlendirmek bizim elimizde. Yakıtı biten aracın varacağı yer yakıt istasyonu olduğu gibi, diğer aylarda gerçek manada kulluğu yerine getiremeyenlerin, Allah’a daha çok yakınlaşıp, ibadetlerde yoğunlaşarak şükretmek isteyenlerin yanaşacağı yer üç aylar istasyonudur.

 

Gelin hep birlikte Allah ve Resulünün arzu ettiği amelleri Recep ve Şaban aylarında kazanarak Ramazan ayına hazırlık yapmaya ne dersiniz? Kıymetli, hatırı sayılır bir misafir için günlerce aylarca hazırlık yapılırda üç ayları fırsat bilip ramazan ayı için hazırlık yapılmaz mı? Şimdiden üç aylarınızı ve Regaip gecenizi tebrik eder, Üç ayların vatanımıza, milletimize, memleketimize ailemize ve bütün inananlara hayırlar getirmesini yüce Allahtan temenni ederim.

 
Etiketler: RAHMET, VE, MAĞFİRET, AYLARI, ÜÇ, AYLAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı 0