00
Yazı Detayı
10 Eylül 2022 - Cumartesi 18:28
 
2022- 2023 Eğitim ve Öğretim Yılına Girerken
Tevfik Karakuş
 
 

Sıcak ve uzun bir yaz tatilinden sonra  12 Eylül 2022 pazartesi günü okullarımızda ders zili öğrencilerimiz için yeniden çalacak. İlk ve orta öğretimde eğitim gören yaklaşık 18 milyon öğrencimiz yeni eğitim ve öğretimin heyecanı yaşarken minik öğrencilerimiz 5 Eylül 2022 de okullarıyla buluştu. Bunların yanı sıra yaklaşık sekiz milyon yüksek öğrenim görecek olan öğrencilerimiz içinde bir hafta sonra ders zili çalacaktır.

     

Değerli dostlar kendisiyle gurur duyup, huzur bulduğumuz İslam dinin ilk emri oku emri olmuştur. Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu?  Gece ile gündüz bir olmayacağına göre bilenle bilmeyende bir olmayacaktır. Bu sebepledir ki İslam dini bizlere beşikten mezara kadar ilim öğrenmeyi emreder.  Bu hadisle de Allah Resulü bizlere okumayı, öğrenmeyi tavsiye etmiştir. Çocuklarımız okurken onların yanında olmak onların destekçileri olmak, bilgilerine yenilerine eklerken yardımcı olmak lazım. En büyük zenginliğimiz olan gençlerimizi, çocuklarımızı ilim irfan sahibi ve güzel ahlak sahibi olarak yetiştirmekte millet olarak asli görevimiz olduğunu eğitimin evde ailede başlayıp okulda devam ettiğini bilmek gerekir.


Bu eğitim ve öğretim sürecinde başarılarla dolu bir sonuç alabilmek içinöncelikle Öğretmen, veli ve öğrenci üçgenini oluşturmak gerekir. Bu ayaklardan bir tanesi sekteye uğradığında başaranında sekteye uğrayacağını bilmek gerekir.
 Üç ayağında farklı sorumlululukları vardır: 


1-Öğretmenin sorumluluğu var: Öğretmen yaptığı işi ibadet aşkıyla yapmalı, vatanın bölünmez bütünlüğünü koruyacak, dalgalanan bayrakları indirtmeyecek, okunan ezanları dindirtmeyecek aydın nesiller yetiştirmek. 


2- Babanın sorumluluğu var Evladın baba üzerindeki haklarından biri olan eğitim hakkını en güzel şekil de yerine getirmek. Maddi ve manevi sorumluluklarını yerine getirip vatanına hizmet edecek evlatlar yetiştirmek 


3- Evladın sorumluluğu var:  Vatana hizmet sırasının kendisine geldiğini, bilinciyle okuyup sorumluluk sahibi olduğunu bilmesi gerekir.
 

Peygamber Efendimizde iki günü eşit olan ziyandadır buyurarak çok çalışmamız ve bilgi sahibi olmamız gerektiğinin mesajını verir. 


Yine Allah Resulü uyararak eğitime ve  öğrenmeye işaret ederek şöyle buyurur: ’’Ya öğreten ol, ya öğrenen ol,  ya dinleyen ol, yâda seven ol sakın ha beşincisi olma yoksa helak olursun.’’buyurarak eğitim ve öğretimin önemine işaret etmiştir. Bu günümüzü dünden kazançlı yapabilmek için bilinçli ve çok çalışmayla olacağını bilmek gerekir.
Bu duygu ve düşüncelerle öğretmen veli ve öğrencilerimizi tebrik eder  yeni eğitim ve öğretim yılının öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz bütün ailer ve milletimiz için başarılarla dolu bir dönem olmasını ve hayırlar getirmesini yüce rabbimden temenni ederim.
 

 
Etiketler: 2022-, 2023, Eğitim, ve, Öğretim, Yılına, Girerken, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı 0