00
Yazı Detayı
25 Ocak 2021 - Pazartesi 13:38
 
YAĞMUR DUASI VE TEVEKKÜL
Tevfik Karakuş
 
 

 Kuraklık dönemlerinde yağmurun yağması için yapılan duaya istiska yani yağmur duası denilir. Yağmur duası yapılmad an önce üç gün cemaatle birlikte yerleşim yerleri dışına çıkıp dua etmek müstehaptır. Allah katındaduanın kabul olması için:

 

Tövbe ve istiğfar edilmelidir. • Duaya Allah’a hamd ve Hz. Peygambere salat-ü selam ile başlanmalıdır. • Dua isteyerek, samimiyetle, boynu bükük, mütevazi bir tavır ile yapılmalıdır. • Israrla dua edilmeli ancak aceleci olunmaması gerekir. 

Umut ve korku içinde dua etmelidir. • Dua yaparken yapılan vakte de dikkat edilmelidir. Duanın vaktiolmasa dabazı vakitlerd e yapılması duanın daha çabuk kabul olmasını sağlar. Allahütealâ Kuran -ı Kerim’de:’Onlar geceleri az uyurlardı.

 

Seher vakitlerinde de bağışlanma dilerlerdi.’ (zariyat-17-18) Ey Allah’ın Resulü hangi dua Allah katında kabuldür diye sorulunca :‘Gece yarısı ve farz namazlarından sonra yapılan duadır.’ diye cevap verir. Ayet ve hadislerden deanlaşılacağı gibi duanın vaktiolmasa dabazıvakitlerdeyapılan dualarAllah katındadaha makbuldür.

 

Bu günkü yazımıza bir kıssadan alıntı yaparak devam etmek istiyorum. Zamanla kış mevsimind e yağışların mevsim normallerinin altına düşmesi, bölge insanını kuraklık nedeniyle ümitsizliğe düşürür. Bu sebepled ir ki bölge halkı yağmur duasına çıkma kararı alır. Yağmur duasıbirkaç kez tekrarlansa dabeklenen yağmur gelmeyince bir grup İbrahim Ethem hazretlerine gidelim belki aramızda o olursa yağmur yağar derler. Nitekim İbrahim Ethem hazretlerine giderler.

 

Ey Allah’ın sevgili dostu açlık ve susuzluk korkusuna kapıld ık, ümitsizliğe düştük bu nedenle yağmur duasına defalarca çıktık ama bir türlü aradığımız yağmura ulaşamad ık. Siz aramızda olursanız birlikte yağmur duasına çıkarsak belki o zaman yağmur yağar derler. İbrahim Ethem hazretleri uzun uzun düşündükten sonra gelen misafirlere döner ve derki: ‘Siz gidin kulluğunuzu yapın Allah ne yapacağını bilir.’ der. Buradan anlıyoruz ki istiyoruz ama Allaha karşı olan görevlerimizi yaptıkmı? Peygamberlere, dinimize, din kardeşlerimize, komşularımıza, yakınlarımıza karşı sorumluklarımızı yerine getirebildik mi acaba? Bu hususta her mümin kendini hesaba çekmeli, hal ve hareketlerine çeki düzen vermelidir.

 

Ardından da ‘Duanız olmazsa ben ne diye size kıymet vereceğim.’ diyen Allahu Teala’ya (cc) teslim olup bir müslümana yakışan tavırla duamızı edeceğiz..

 

Daha dün ümitsizliğe kapılmıştık. Umutların tükendiği bir anda yurdumuzun dört bir köşesind e kar ve yağmur Rahmet olarak geldi.Yeterkibizler Allahakarşı gerçekmanadakulluk görevlerimizi, ibadet ve taatlarımizi zamanınd a yapalım. Allah kaldıramayacağımız yükü yüklemez. Diled iği zaman rızık, dilediğinde sağlık ve sıhhat verir dilediğizaman dakar ve yağmur verir. Yeter ki Allah ve Resulünün istediği kul olalım. Allah’asabredip tevekkül edenlerden eylesin.

 
Etiketler: YAĞMUR, DUASI, VE, TEVEKKÜL,
Yorumlar
Haber Yazılımı 0