00
Yazı Detayı
18 Nisan 2021 - Pazar 17:23
 
ORUÇ ALLAH İÇİNDİR
Tevfik Karakuş
 
 

ORUÇ ALLAH İÇİNDİR

 

İslam’ın beş esasından biride on bir ayın sultanı kuran ayı olan ramazan ayında oruç tutmaktır. Hicretin ikinci senesinde farz kılınmış olup bedenle yapılan ibadettir. Allah katında bütün ibadetler güzeldir. Her ibadetin bir güzelliği ve özelliği vardır. Aynı zaman da bu ibadetlerin Allah katında maddi ve manevi kazanımları da vardır. Ancak oruç özeldir.

 

Hiçbir ibadete benzemeyen özelliği ile riyasız yalnız Allah rızası için yapılan ibadettir.

 

• Müslüman olan, • Akıllı olan ve • Erginlik çağına ermiş olan yolcu olmayan, sağlığı yerinde olan, her kişi üzerine oruç ibadeti farzdır. Günün belli saatlerinde yapılmasında yeme ve içmede herhangi bir yasağın olmadığı, kendisine helal olan bazı şeylerin oruç birlikte yasaklandığı ibadetin adıdır.

 

Oruç sadece mideyle aç kalınarak yapılan ibadet olmayıp bütün bedenimizle, kalbimizle yapılan ibadettir. Sağlığımız için midemizi terbiye ederken kalbimizle zihnimizi, gıybet, iftira, haset ve diğer kötülüklerden maddi ve manevi olarak korunmaktır. Farziyeti kitap sünnet ve icma ile sabit olup zamanı ramazan ayıdır.

 

Ramazanı şerif orucuna önce iman etmek gerekir iman etmekle kalmayıp ancak hayatımıza tatbik etmekle fariza yerine gelmiş olur. Ayet ve hadislere baktığımızda kendilerine oruç tutmamak için ruhsat verilen kişilerin de daha sonra oruç tutmaları gerektiğini görürüz. Onlar için şartlar oluşuncaya kadar farzın tehir edildiği görülür.

 

Yani mazeretlerinden dolayı oruç ibadetinden muaf edilmiyor sadece mazeretleri gereği tehir ediliyor. Ramazan orucu birinci gün imsak la başlayıp son gün gün batımıyla sona eren ibadettir. Bu ibadet için imsak la birlikte yemeden içmeden cinsel ilişkiden uzak durarak bu ibadet yerine getirilmiş olur.

 

Orucun farziyeti bakara suresi ayet 183 de ’Ey imam edenler! Oruç sizden önce gelip geçmiş ümmetlere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz’. Burada şunu anlıyoruz mazereti olmayan her kişinin oruç tutmasının gerektiğini bildiriyor.

 

Ramazan ayı öyle bir aydır ki âlemlere rahmet olarak gönderilen peygambere, insanlara hidayet olan kuranı kerim bu ayda indirilmiştir. En mübarek aydır. Bu sebepledir ki kuranın ifadesiyle bu aya mukim olarak ulaşan oruç tutsun. Mazeretinden dolayı tutamayanda sonradan güne gün kaza etsin buna da gücü yetmeyen fidye versin. Ramazan ayının üçayağı vardır.

 

• Oruç tutmak • Teravih namazı kılmak • Fıtır sadakasını vermek Oruç insanoğluna kendisini yaratanı hatırlatır ve sorumluluk duygusunu geliştirir. Oruç gözleri harama bakmaktan, kulakları haram dinlemekten, dili yalan söylemekten ve mideyi haram yemekten korur.

 

Hayatında açlık susuzluk çaresizlik nedir bilmeyen kimselere bir nebze olsun bunları hatırlatır ve yoksulların neler çektiğini düşündürür belki de merhamet duygularının depreşmesine vesile olur. Bunun sonucu olarak ta merhamet elini uzatarak ihtiyaç sahiplerine çare olur. Kısaca oruç ve ramazan ayı sosyal dayanışmanın, paylaşmanın öne çıktığı merhametin ve ibadetlerin tavan yaptığı zaman diliminin adıdır.

 

Oruç dışındaki her amel insanın kendisi içindir ancak oruç benim içindir buyuran cenubu Allahın mükâfatı büyük olacaktır. Oruç mideyi aç bırakırken, kalbi doyuran ibadettir. Oruçları kabul olmuş ve yalnız oruçluların gireceği kapı olan Rey yan denen kapıdan girenlerden olmayı bütün inananlara nasip eylesin

 
Etiketler: ORUÇ, ALLAH, İÇİNDİR, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı 0