00
Yazı Detayı
08 Aralık 2023 - Cuma 13:07
 
Alanya'da siyasi gündem hareketli
Hamdi Acet
alanyaajans@gmail.com
 
 

Seçime üç ay kala adaylar belli olmaya başladı. Ankara'dan gelen adaylar siyasi partilerin salonlarını doldurdu. Alanya'da yaşayan adaylar ise bu duruma tepkili. Neden bu kadar geç açıklandıklarını merak ediyorlar. Bu arada Gelecek Partisi Alanya Belediye Başkan Adayı Mevlüt Demir'i duyurdu ve seçim çalışmalarına başladı.

 

Mevlüt Demir, Alanya'ya yeni bir soluk getireceğini söylüyor. Devlet tecrübesi, eğitim düzeyi, yabancı dil bilgisi ve vizyonuyla Alanya'ya neler yapabileceğini anlatacak. Demir, Alanya Belediye Başkanı olacağına inanıyor. Halkın sorunlarını dinleyecek, devletle halk arasında köprü olacak, pratik, sonuç odaklı ve öncü bir yönetim anlayışı ortaya koyacak.

 

Peki Mevlüt Demir kimdir? Biz de sizler için araştırdık ve yazdık. Diğer adayların da kim olduklarını öğrendikçe sizlerle paylaşacağız.
İşte Alanyanın bir değeri  torosların Yörük çocuğu Mevlüt DEMİR  1966 yılında Alanya’nın Çıplaklı Mahallesinde doğdu. Hacımehmetli nüfusuna kayıtlı bir yörük çocuğudur. Alanya merkezde ikamet etmektedir. Evli olup biri fizyoterapist, biri doktor diğeri de mühendis üç evlat sahibidir. 

 

EĞİTİM:
Lisans: 
1) Polis Akademisi
2) Alman Filolojisi

Yüksek Lisans:
1) Gazi Üniversitesi (İletişim/Beden Dili)
2) İtalya-Roma, La Scuola Perziatamento Forza di Polizia (İdare hukuku ve güvenlik yönetimi)

Doktora:
Gazi Üniversitesi, Beden Dili (Non Verbal Communication)  

Yabancı Dil: 1) İngilizce 2) Almanca 3) İtalyanca 4) Arapça

 

Görev Yaptığı İller:
Ankara, Gümüşhane, İtalya-Roma ( yüksek lisans), Denizli (2 defa il emniyet müdürü olarak), Konya (İl Emniyet Müdürü olarak- 15 Temmuzda burada görevliydi) 

 

Çalıştığı Birimler:
Kom, Dış İlişkiler, İnterpol-Europol-Sirene, Koordinasyon, Hukuk Müşavirliği, Teftiş Kurulu Daire Başkanlıkları.

Siyasi Deneyim:
Gelecek Partisi Kurucusu, Antalya-Isparta ve Burdur koordinatörü, Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu Üyesi, İçişleri Politika İzleme Kurulu Başkan Yardımcısı, Antalya İl Başkanı, ALANYA BELEDİYE BAŞKAN ADAYI. 

 

Uzun yıllar EGM KOM Daire başkanlığında, Dışilişkiler Dairesinde, İnterpol-Europol-Sirene Dairesi, Uluslar arası Kom ile Mücadele müdürü olarak görev yaptı. Koordinasyon Dairesi Başkan Yardımcılığı ve Hukuk Müşaviri olarak görevler üstlendi. Daha sonra bir yılı aşkın Polis Başmüfettişi olarak görev yaptıktan sonra, 17-25 Aralık sürecinden hemen sonra dönemin paralel, şimdinin FETÖ’sü ile mücadele için Ocak 2014 de Denizli Emniyet Müdürü olarak görevlendirildi. 

 

Burada daha bir yılını doldurur doldurmaz, gayreti, çalışkanlığı,  mücadele azmi ve devlet duruşundan dolayı, bizzat dönemin başbakanı sn Davutoğlu’nun talimatıyla,  48 emniyet müdürü arasından seçilerek Konya Emniyet Müdürü olarak atandı. 15 temmuz 2016 da Konya ilinde inanılmaz işlere imza attı ve hem halkın ve hem de güvenlik bürokrasisinin takdirini kazandı. Bu ilde de terör örgütler ve FETÖ ile de çok ciddi mücadeleler yaptı. 

 

Sn. Davutoğlu’nun başbakanlıktan ayrılmasından sonra, önce Konya valisi görevden alındı ardından da emniyet müdürünün yeri değiştirilmek istendi. Tam bu esnada önceki çalıştığı il Denizli ayağa kalkıp 175 yıllık emniyet tarihinde bir ilke imza atarak, eski çalıştığı ile aynı ünvan ve rütbeyle atanan ilk emniyet müdür olma özelliğine sahip oldu. 

 

Daha sonra bu ilde üç yılı aşkın görev yaptıktan sonra 19 Eylül 2019 tarihli kararname ile EGM Teftiş Kuruluna Başmüfettiş olarak atandı. Kendi isteğiyle, 04 Aralık 2019 günü dilekçe vermesine rağmen ancak 24 Aralık günü emekli olabildi. Biri İtalya Roma’da diğeri Gazi Üniversitesi olmak üzere iki adet yüksek Lisans, bir de yine Gazi Ün doktora çalışması mevcuttur.

 

 Bunun dışında Alman Filolojisi lisans sahibi olup, Almanca, İngilizce, İtalyanca ve Arapça bilmektedir. Yüzden fazla uluslar arası eğitim, konferans, resmi toplantı vb. aktiviteye katılım sağlamış, onlarca ulusal ve uluslar arası operasyon yönetmiştir. Yaklaşık 120 civarı ülkede resmî görevli olarak bulunmuştur. Yüzlerle ifade edilen başarı belgesi, tak, taltif ve ikramiyeye layık görülmüştür.

 
Etiketler: Alanya'da, siyasi, gündem, hareketli,
Yorumlar
Haber Yazılımı 0