00
Yazı Detayı
30 Temmuz 2023 - Pazar 20:15
 
12 Olimposlunun gerçeği
Hamdi Acet
alanyaajans@gmail.com
 
 
Dünya tarihinde 12 olimposlu diye bilinen mitolojik yunan tanrıları da bizim her ürünüze patent alarak baklava bizim lahmacun bizim diyen yunanların en büyük yalanıdır.
 
gerçekleri varmıdır yokmudur karar vermek bize düşmez ama bu mitolojik tanrıların tunç çağında MÖ 3000 ila MÖ 1800 yıllarında anadoluda yaşayan luvi isimli halka ayit olduğudur 
 
Turuvanın işgali ile başlayan eski yunan anadoluya sahip olur ve Luvi halkının kültürüne sahiplenir gerçek budur.
 
12 Olimposlu, Yunan mitolojisinde en güçlü ve önemli tanrı ve tanrıçalardır. Olimpos Dağı’nda yaşarlar ve dünyayı yönetirler. 12 Olimposlu’nun kimler olduğu bazen değişiklik gösterse de, genellikle şunlardır:
 
Zeus: Tanrıların kralı, gök gürültüsü, şimşek ve gökyüzünün tanrısıdır. Roma mitolojisinde Jüpiter olarak bilinir. Sembolleri taht, şimşek ve kartaldır1.
Hera: Zeus’un karısı ve kız kardeşi, evlilik, aile ve kadınların tanrıçasıdır. Roma mitolojisinde Juno olarak bilinir. Sembolleri nar, inek, tavuskuşu ve taçtır1.
 
Poseidon: Zeus’un kardeşi, denizlerin, depremlerin ve atların tanrısıdır. Roma mitolojisinde Neptün olarak bilinir. Sembolü üç uçlu yabadır1.
 
Demeter: Zeus’un kız kardeşi, hasat, bereket ve tarımın tanrıçasıdır. Roma mitolojisinde Ceres olarak bilinir. Sembolü başaktır1.
 
Athena: Zeus’un kızı, bilgelik, strateji, savaş ve zanaatın tanrıçasıdır. Roma mitolojisinde Minerva olarak bilinir. Sembolleri zeytin ağacı, baykuş ve miğferdir1.
 
Apollo: Zeus’un oğlu, güneş, ışık, müzik, şiir, kehanet ve tıbbın tanrısıdır. Roma mitolojisinde aynı adla anılır. Sembolleri lir, yay ve oktur1.
 
Artemis: Zeus’un kızı, Apollo’nun ikiz kardeşi, ay, avcılık, doğa ve bakireliğin tanrıçasıdır. Roma mitolojisinde Diana olarak bilinir. Sembolleri geyik, ay ve yaydır1.
 
Ares: Zeus ve Hera’nın oğlu, savaşın tanrısıdır. Roma mitolojisinde Mars olarak bilinir. Sembolleri mızrak, kalkan ve köpektir2.
 
Aphrodite: Zeus’un kızı veya Ouranos’un köpüğünden doğan güzellik, aşk ve şehvetin tanrıçasıdır. Roma mitolojisinde Venüs olarak bilinir. Sembolleri gül, kuğu ve elmadır2.
 
Hephaestus: Zeus ve Hera’nın oğlu veya sadece Hera’nın oğlu olan ateş, demircilik ve zanaatın tanrısıdır. Roma mitolojisinde Vulcanus olarak bilinir. Sembolleri çekiç, örs ve ateştir2.
 
Hermes: Zeus’un oğlu, habercilerin, yolcuların, hırsızların ve ticaretin tanrısıdır. Roma mitolojisinde Merkür olarak bilinir. Sembolleri kanatlı sandaletler, kanatlı şapka ve çubuktur2.
 
Hestia veya Dionysus: Hestia Zeus’un kız kardeşi olup ocağın ve evin tanrıçasıdır. Roma mitolojisinde Vesta olarak bilinir. Sembolü ateştir3. Dionysus ise Zeus’un oğlu olup şarap, coşku ve tiyatronun tanrısıdır. 
 
Roma mitolojisinde Bacchus olarak bilinir. Sembolleri asma yaprağı, asma salkımı ve kaplumbağadır3. Bazı kaynaklarda Hestia yerine Dionysus 12 Olimposlu arasında sayılır.
 
Etiketler: 12, Olimposlunun, gerçeği, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı 0