00
Yazı Detayı
30 Ocak 2022 - Pazar 11:23
 
VEFA
Zeynep Gülcan Durmuş
 
 

Vefa günümüzde anlamını kaybetmek üzere olan koruma altına alınmış kelimelerden birkaçından birisi diyebiliriz. Öyle ki çoğu zaman beklenti halinde olsak da karşılığını bulamadığımız bir haldir VEFA.

 

Maalesef işlevliğini yitirmiş olmasına rağmen iyi yüreklerde hala beslenmeye devam etse de kalabalık vefasız topluluklarca hunharca linç edilmektedir. Şimdilerde iyilik güzellik dürüstlük ve vefa adına kırıntıların dolaştığı sokaklarda kin nefret ve vefasızlık kol gezmektedir.

Peki, bu durum karşısında kimler aslında içinde fırtınalar koparken düzene karşı çıkmamak babında sessiz kalıyor. Evet, büyük çoğunluk maalesef büyük bir çoğunluk sessiz kalıyor.

 

Her şeye ve herkese rağmen vefakâr olmak bu kadar zor mu? Ne dersiniz bir kez olsun vicdanınızın sesini dinleyin komşunuza, arkadaşınıza, dostunuza, ailenize karşı ne kadar vefalısınız?

 

Belki bunu sorarken bile nefsiniz içerden neden vefalı olmalıyım ki? Kim bana karşı vefa göstermiş ki ben göstereyim diyebilir. Aldırmayın! Vicdanınınız ile birlikle sağlıklı huzurlu bir ömür geçirmek istiyorsanız bilmelisiniz ki vefa duygusunun kişisel hayatınızda yeri büyük.

 

Öyle ki sevgiyi saygıyı aradaki muhabbeti besleyen geliştiren bu duygu bireyden topluma uzanan bir yolculuğun ana istasyonunu oluşturmaktadır. Vefa deyince aklımıza ne geliyor? Başta hassasiyetle samimiyet dolu duygu paylaşımı olmakla birlikte, Sözlükte "bir şeyi yerine getirmek, sözünde durmak, bağlılık" gibi anlamlara gelen vefa, ahlâkî bir terim olarak, görülen iyilikleri unutmama, iyilikte bulunanlara misliyle veya daha fazlasıyla karşılık verme demektir.

 

Sözlük anlamını bir kenara bırakacak olursak ahlaki olumlu bir duygudur Vefa, insan olmanın erdemini yaşayan tüm varlıklarda bulunması gereken bir duygudur. İnsanca yaşayabilme adına kendi dünyamızda az da olsa mutluluğu yakalayabilmek adına çevremize ve sevdiklerimize karşı vicdanımız ile beslememiz gereken bir duygudur vefa.

 

Son olarak sözlerime Hz. Mevlana’nın sözü ile noktayı koyuyorum. “Vefa nedir, bilir misin? Vefa arkanda bıraktığını, giderken yaktığını yabana atmamandır. Vefa; dostluğun asaletine, bir dua sonrası verilen sözlere, hayallere ihanet katmamandır. Vefa; ötelerin sonsuz mükâfatı karşısında, cehennemi hafife almaman, ulvi güzellikleri dünyaya satmamandır.”

Zeynep Gülc

 
Etiketler: VEFA,
Yorumlar
Haber Yazılımı 0