00
Yazı Detayı
19 Şubat 2022 - Cumartesi 14:57
 
SALGINDA İNSAN SAĞLIĞI
Zeynep Gülcan Durmuş
 
 

KONUYA BAŞLARKEN: Hemen hepimizin ve tüm dünya insanlığının korkulu rüyası haline gelen salgın konusunun bilinmeyen yönlerini sizlerle paylaşmak istedim. Lütfen bu yazımı çok dikkatle okuyunuz.


Koronavirüs Bilim Kurulu'nun son toplantısında kademeli normalleşme döneminin ve aşı programının ele alındığını ifade eden Bakan Koca, salgının seyri dikkate alındığında sosyal hareketliliğin kısıtlandığı dönemlerin, vaka sayılarının dramatik şekilde düşmesiyle sonuçlandığının bir gerçek olduğunu söyledi.


Koca, her kapanma döneminde büyük bedeller ödeyerek vaka sayılarının düşüşüne şahit olunduğunun altını çizerek, "Öte yandan kontrolü kaybettiğimiz her açılma dönemini de katlanarak artan vaka sayıları, hasta sayıları ve kayıplarla derin izler bırakarak tecrübe ediyoruz.
 

Şurası muhakkak ki kontrollü şekilde sosyalleşmedikçe tıbbi, beşeri, iktisadi ve sosyolojik olarak ağır bedeller ödüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.


"KIRILMA OLSA DA SALGIN HALEN ARAMIZDA DOLAŞIMDA"
Kapanma dönemlerinin salgının akut problemlerinin yönetimi açısından çok önemli rolü olduğunun altını çizen Koca, sözlerine şöyle devam etti:
"Ancak uzun vadede bıraktığı sosyal ve psikolojik etkiler ise kesinlikle göz ardı edilmemeli.
Kısıtlama dönemlerinde gösterdiğimiz fedakarlığın neticelerini acele ederek, bir anda eski normallerimize dönmeye kalkarak heba etmemeliyiz. Her ne kadar salgının seyrinde önemli bir kırılma temin etmiş olsak da virüsün halen aramızda dolaşımda olduğunu unutmamalıyız.


"MASKELERİN YÜZÜMÜZÜ TERLETTİĞİ SON YAZ OLACAK" demişti. İNŞAALLAH ÖYLE OLUR.
Kademeli normalleşme döneminin bir günde eski normale dönmek olmadığını, daha ağır bedeller ödememek için adım adım normal hayata dönme çabası göstereceğimiz günler olduğunu aklımızdan çıkarmayalım. Unutmayalım ki bundan sonra bireysel tedbirler çok daha önemli olacak. Kendi tedbirimizi alarak normalleşen hayata katılmayı öğreneceğiz. Maskelerin yüzümüzü terlettiği son yaz bu yaz olacak."


"SİZDEN TEK BİR YENİ TALEBİM VAR"
Salgının hastalık yükü kadar sosyal yükünün de yorduğunu ifade eden Koca, "Aşı programının başarıyla ve planlandığı hali ile yürütülebilmesi halinde yaz ayları sonunda salgından değil, daha güzel günlerden bahsedeceğimiz, salgını ülke gündeminden de bireysel gündemlerimizden de çıkaracağımız görünür oldu. Bunu başarıyla hayata geçirebilmek için sizden tek bir yeni talebim var: Lütfen aşı sırası gelen vatandaşlarımız aşılarını olsunlar." diye konuştu.


Bakan Koca, yerli aşı çalışmalarının da tüm hızıyla devam ettiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:
"Aşı çalışmalarının son safhası olan faz-3 insan deneyleri başlayacak olan ve TÜSEB desteği ile geliştirilen aşı adayımız çalışma ürünü olarak üretildi ve son testleri yapılmaktadır. Testlerden başarı ile geçer geçmez klinik kullanımı en kısa sürede başlayacaktır.


"AŞILAR KARŞILAŞTIRILMAMALI"
Son günlerde ülkemizde kullanıma giren aşılara yönelik karşılaştırmalar yapılmaktadır. Bu karşılaştırmaların somut ve bilimsel mecralarda yapılmadığından emin olabilirsiniz. Aşıların birbirine üstünlük ya da zayıflıkları üzerinden bir değerlendirme yapılacak kadar çok zaman geçmedi. Teknik olarak bir aşıyı diğer bir aşı ile karşılaştırmak için yıllara sari izlemler gerekmektedir. Oysa tüm koronavirüs aşıları henüz çok yenidir. Burada önemli olan, güvenlik ve etkililik testlerini ve klinik araştırmalarını başarıyla tamamlamış olan aşıların kullanıma alınmasıdır."


"YÜZDE 60 AŞILANMADAN SALGIN DURDU DİYEMEYİZ"
Bakanlığın ve Bilim Kurulu'nun bu kriterleri esas alarak en güvenli ve en etkili aşıları vatandaşların kullanımına sunmak üzere çalışmalar yürüttüğüne işaret eden Koca, şöyle konuştu:
"Ülkemizde kullanıma giren aşıların etkili ve güvenli olduğundan eminiz. Bunların birbirleri ile karşılaştırılmaması gerektiği gibi yakın gelecekte mümkün de olmadı…

Zeynep GÜLCAN
Sosyolog-Aile Danışmanı
ALANYA

 
Etiketler: SALGINDA, İNSAN, SAĞLIĞI,
Yorumlar
Haber Yazılımı 0