Yazı Detayı
25 Nisan 2022 - Pazartesi 20:52
 
Erdoğan kaybeder mi?
Musa Öğütçü
musaogutcu@gmail.com
 
 

Bizim zamanımızda okullarda yapılan münazaraların 1 numaralı konusu, ‘Bir ülkenin kalkınmasında sanayi mi önemli, tarım mı?” idi.

 

Siyaset bilimcilerinin gündeminde son günlerde buna benzer bir münazara konusu var. ‘Seçimlerde başarı sosyal medya algıları ile mi yakalanır, yoksa icraat ile mi?’

 

Muhalefet son yerel seçimlerde ‘sosyal medya algısı’ ile başarılı oldu. Bunu kabul etmek lazım. İstanbul ve Ankara’yı sosyal medya üzerinden yaptığı algı çalışmaları ile elde etti.

 

Muhalefette iken bu algıyı yönetmek kolay. Tıpkı oynanmış maç üzerinde yapılan yorumlar gibi. Maçtan sonra ne söylesen gider. Çünkü maç oynanmış ve bitmiştir. Muhalefet olmanın böyle bir rahatlığı var. ‘Bekâra karı boşamak kolay. ’ derler. Muhalefet için de aynı şey geçerli. İktidarın tüm icraatlarını eleştirebilirsiniz.

 

Fakat iktidara geldiğiniz andan itibaren her şey değişir. Artık sorumluluk makamındasınız. Tüm eleştirdiğiniz konular karşınıza çıkar. Vatandaş;  “hani eleştirmiştin, şimdi doğrusunu yap bakalım. “der.

 

Muhalefete bakıyoruz, hala muhalefet modundalar. O moddan bir türlü kurtulamıyorlar. Fakat akıllara ziyan bir kurnazlık yapıyorlar.

 

Vatandaş;  ‘artık muhalefet yerelde iktidara geldi, icraat vakti’ diye beklentiye girip, siyaset bilimciler ‘bakalım muhalefet vaatlerini yerine getirebilecek mi? ’ diye düşünürken onlar farklı bir usul geliştirdiler. Kamuoyunu sosyal medya üzerinden yeni algılarla meşgul etmeye başladılar.

 

İşin ilginç tarafı geniş kitleler bu yanılgıya kanmış görünüyor. Muhalefet sosyal medyayı o kadar başarı ile yönetiyor ki, akıllara ziyan… Eski dönemde yapılan hizmetleri kendileri yapmış gibi gösteriyorlar, ortalığı güllük-gülistanlık şeklinde resmediyorlar, afili sloganlarla göz boyuyorlar, büyük hizmet yaptıklarını yazıp-çiziyorlar, rengârenk görseller paylaşıyorlar ve ara ara da hükümet ile ağız dalaşına giriyorlar. Böylece hem fanatik taraftarlarının gazını alıyorlar hem de geniş kitleleri kandırıyorlar. Daha doğrusu kandırdıklarını sanıyorlar.

 

 

 
Etiketler: Erdoğan, kaybeder, mi?,
Yorumlar
Haber Yazılımı