Haber Detayı
29 Temmuz 2022 - Cuma 12:48
 
Sigarayı Bırakmak İçin O Gün Bugün Olsun!
Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Deniz Çelik, sigaranın zararlarına değinerek sigara içen vatandaşları sağlıklı bir nefes için Sigara Bırakma Polikliniğine davet etti. Dr. Öğretim Üyesi Çelik; ”Kendi ve sevdiklerinizin sağlığı için sigarayı bırakma kararı almanız yeterli. Bu sorunun üstesinden hep birlikte gelelim. Profesyonel destek için bizler buradayız“ diye konuştu.
SAĞLIK Haberi
Sigarayı Bırakmak İçin O Gün Bugün Olsun!

Sigara kullanımının, halk sağlığını tehdit eden ve mücadele edilerek önlenmesi gereken bir sağlık sorunu olduğuna dikkati çeken Dr. Öğr. Üyesi Çelik, ”Sigaranın içerisinde binlerce kimyasal madde bulunuyor. Bunlardan bir tanesi olan nikotin beynimizdeki bağımlılık merkezini uyararak bizlerin sigaraya bağımlı olmasına neden oluyor. Binlerce kimyasal maddenin bulunduğu sigara dumanı; bronş duvarlarında ve nefes yollarında anormal tahribatlara yol açmakta, ortaya çıkan hasarlar ise geri dönüşümsüz olmaktadır. Sigara içen kişilerde akciğer kanser riski de artıyor. 


Akciğer kanseri tanısı konulan kişilerin yüzde 90‘ında sigara içme öyküsü bulunmakta, tanısı da ne yazık ki ileri evrede konulabilmektedir. Bu nedenle sigaranın bir an önce bırakılması ve yardım istenilmesi gereklidir. Sigaraya dumanına bağlı pasif maruziyet de en az sigara kadar zararlıdır. Evde bulunun kişilerin, çocukların akciğer gelişimini olumsuz yönde etkiliyor. Sadece kendinizin değil sevdiklerinizin sağlığına da sigara içerek zarar veriyorsunuz.  


Gebelerde sigara içiminin, bebeğin düşük doğum ağırlığına sahip olması, akciğer gelişiminin bozulması ani bebek ölüm sendromu ile de ilişkili bulunmuştur. Lütfen gebelik planlıyorsanız planlamadan önce Sigara Bırakma Polikliniğine başvurun. Sigarayı bırakmak için karar almanız bizim size destek olmamız için yeterlidir. O gün bugün neden olmasın! Bırakabilirsiniz.  Merkezi Hekim Randevu Sistemi’nden  (MHRS) ya da 182‘den sigara bırakmak için Göğüs Hastalıkları bölümüne randevu oluşturabilir, ayrıntılı bilgi için bizlere başvurabilirsiniz. 


Size sigara bırakma konusunda hem profesyonel destek olacağız hem de Sağlık Bakanlığı’nın sizler için sağladığı nikotin bağımlılığını azaltan ilaç tedavisi için gerekli tetkiklerinizi ve araştırmaları yapacağız. Sigara bırakma polikliniğimize başvuran her hastamızın akciğer ve kalp sağlığını tetkiklerle değerlendirilmekte ve gerekli araştırmalar yapıyoruz. Önce başvuran hastalarımıza bakanlığımızın da önerdiği bazı tetkik yapıyor, solunum fonksiyon testi, akciğer filmi, EKG çektiriyor ve sonuçları değerlendiriyoruz. Bu süreçte biz sizlerin yanınızda olacağız. Sigarayı bırakmak için kararlı olun, destek alın, hazırlık yapın ve profesyonel yardım için lütfen bizlere başvurun.” dedi.

Kaynak: Editör: Hamdi Acet
Etiketler: Sigarayı, Bırakmak, İçin, O, Gün, Bugün, Olsun!, , , , , , , , , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı