00
Haber Detayı
20 Mart 2015 - Cuma 22:00
 
Badem kahvesinin patentini aldı
- Haberi
Badem kahvesinin patentini aldı

Alanya ilçesinde yaşayan Cevdet Görücü, badem kahvesine patent aldı. İlçede yöresel ev yemekleri yapan bir restoranı bulunan Cevdet Görücü, 2 yıllık uğraşının ardından Alanya kültürüne has badem kahvesinin patentinin sahibi oldu. Badem kahvesinin patentini "Cevdet Efendi Badem Kahvesi" olarak tescilleyen Görücü, yaptığı açıklamada, Alanya'nın kültürüne sahip çıkmak istediğini söyledi.

 

Bunun için 17 Ocak 2013'te Türk Patent Enstitüsü'ne başvurduğunu belirten Görücü, 20 Ocak 2015'te de başvurusunun tescil edildiğini anlattı. Alanya'nın Osmanlı tarihinden gelen badem kahvesinin patentini aldığı için mutlu olduğunu dile getiren Görücü, "Yunanlılar baklavaya sahip çıkmak istediler. Ben de badem kahvesini başka yerlere kaptırmamak adına isim hakkını aldım" dedi.

 

Badem kahvesinin Alanya'da atalarının yaptığı bir kış içeceği olduğunu kaydeden Görücü, şöyle devam etti: "Badem kahvesini Alanya'nın yaylalarında yetişen bademlerden yaparız. Ağaçlardan toplanan bademler, yağı çıkana kadar havanda dövülür. Türk kahvesinde olduğu gibi badem kahvesini de su veya sütle kaynatırız. Ben dedemden öğrendiğim şekliyle kahveyi müşterilerime sunuyorum. Dedem bir çorba kaşığı badem ezmesini bir bardak süt, bir çorba kaşığı bal ve bir yumurta sarısı ile karıştırıyor, sonra da Türk kahvesinin hazırlanışı gibi yapıyordu.

 

Uzun yıllardır ben de bu şekilde müşterilerimize tattırıyorum." Badem kahvesini içenlerin oldukça beğendiğini vurgulayan Görücü, kahvenin solunum yollarına ve bademciklere iyi geldiğini savundu. - Yurtiçi ve yurtdışına da gönderiyor Görücü, iş yerine gelenlere yemek sonrası sunduğu badem kahvesini yurtiçinin yanı sıra yurtdışına da gönderdiğini ifade ederek, " Almanya , Hollanda, Danimarka, Norveç ve Rusya 'ya bu kahveyi gönderiyorum. Şu anda ticari bir değere sahip değil ama önceliğim paradan çok Alanya'nın kültürüne sahip çıkmak. Bunu yaşatırsam kendimi şanslı ve başarılı hissederim" şeklinde konuştu.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hamdi Acet
Yorumlar
Haber Yazılımı 0