00
Haber Detayı
26 Mart 2024 - Salı 14:04
 
Akdeniz Üniversitesi’nde hastanesindeki hemşirelerden toplu istifa
Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde çalışan 100’den fazla hemşire, mobbing iddialarıyla istifa etti. Yaşananlara dair açıklamada bulunan Genel Sağlık-İş Sendikası Başkanı Uğur, istifa nedenin baskı ve kötü çalışma koşulları olduğunu belirtti.
YAŞAM Haberi
Akdeniz Üniversitesi’nde hastanesindeki hemşirelerden toplu istifa

Kötü çalışma koşulları ve baskı nedeniyle birçok çalışan işyerinden istifa yolunu tercih etmek durumunda kalabiliyor. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde iddia edilen olaylar nedeniyle 100’den fazla hemşirenin istifa ettiği öğrenildi.


GENEL SAĞLIK-İŞ SENDİKASI’NDAN AÇIKLAMA
Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre Genel Sağlık-İş Sendikası Başkanı Derya Uğur “Sendikanın büyümesinden korkanların baskıları, üyelerimiz ve üye olmak isteyen sağlık emekçilerimiz üzerinde artarak devam etmekte. Liyakatsiz idareciler, yetkili ama etkisiz sendikaların sözünden çıkamamakta, adeta o sendikaların sözcü ve savunuculuğunu yapmakta. Liyakatsiz yöneticiler oturdukları koltukları koruyabilme çabasıyla üyelerimiz üzerinde güç gösterisi yapıyorlar” dedi.


‘GÖREV YERİ DEĞİŞİKLİĞİ’ BASKISI
30 yıl Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde ebe olarak görev yapan ve son bir yıldır da Antalya Şehir Hastanesi’nde çalışan sendika temsilcisi üyelerine “görev yeri değişikliği” baskısı yapıldığını kaydeden Uğur, “Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde çalışan 100’ün üzerinde hemşire geçtiğimiz günlerde istifa etmiştir. İstifaların sebebi olarak liyakatsiz hastane idarecilerinin baskıları, zor ve kötü çalışma koşulları olduğu iddia ediliyor” diye belirtti.


Uğur, şunları söyledi: “Çalışma koşullarından memnun olan ve ‘yandaş’ sendikalara üye idarecilerle çalışan sağlık emekçileri, baskılardan ve tehditlerden dolayı Genel Sağlık-İş Sendikası’na üye olmaya çekiniyor. Bu nedenle dolaylı da olsa anayasa ihlali yapılmakta. Çalışanlar, önceden izin almaksızın sendikalar ve üst kuruluşlar kurma, bunlara serbestçe üye olma ve üyelikten serbestçe çekilme haklarına sahiptirler. Haksız rekabetle insanları çalışma ortamlarında huzursuz eden bu idareciler hakkında gerekli adli ve idari yaptırımların uygulanması için mücadelemizi sürdüreceğiz.” 

Kaynak: Editör: Hamdi Acet
Yorumlar
Haber Yazılımı 0