Haber Detayı
25 Mayıs 2021 - Salı 15:04
 
Türkiye’nin en yüksek ayaklı viyadüğü Konya-Alanya arasını 2 saat 15 dakikaya indirecek
Konya’nın Hadim ilçesindeki Eğiste Deresinde yapımına başlanan Türkiye’nin ilk en yüksek ayaklı viyadüğü olan Eğiste Viyadüğü tamamlandığında Konya ile Antalya’nın Alanya ilçesi arasındaki ulaşım 2 saat 15 dakikaya düşecek.
GÜNDEM Haberi
Türkiye’nin en yüksek ayaklı viyadüğü Konya-Alanya arasını 2 saat 15 dakikaya indirecek

Hadim ilçesinde Toros Dağları üzerinde bulunan Eğiste Deresi'nde yapımına başlanan Eğiste Viyadüğünde çalışmalar sürüyor. Akdeniz Bölgesi ile İç Anadolu Bölgesi'ni birbirine bağlayacak viyadük hizmete girdiğinde Konya-Alanya arasında ulaşım 2 saat 15 dakikada sağlanabilecek.

 

Dünyanın en büyük viyadükleri arasında ikinci olan Eğiste Viyadüğü, Türkiye’nin de ilk en yüksek ayaklı viyadüğü olarak dikkat çekiyor. Toplam uzunluğu bin 372 metre olan viyadük, dengeli konsol yapım metoduna göre yükseklikleri 42 metre ve 165 metre arasında değişen 8 adet orta ayak ve 2 adet kenar ayak üzerinde projelendirildi. Eğiste Viyadüğü bu özelliği ile Türkiye’nin en yüksek ayak yüksekliğine sahip karayolu köprüsü olacak.

 

Eğiste Viyadüğü'nün toplam genişliği ise 25 metre olacak. Gidiş-geliş güzergahında 2’şer şeritten toplam 4 şerit olarak hizmet verecek Eğiste Viyadüğünün 2022 yılında tamamlanması planlanıyor. Eğiste Viyadüğünün tamamlanmasıyla birlikte Türkiye’nin kuzey ve güney aksının önemli arterlerinden biri olan Konya-Hadim-Taşkent-Alanya güzergahında zaman, seyahat konforu ve sürüş emniyeti ile yol standartlarının yükseltilmesi ve ülke ekonomisine de önemli oranda katkı sağlanması hedefleniyor.

Kaynak: (Son) - Son Alanya Editör: Musa Öğütçü
Etiketler: Türkiye’nin, en, yüksek, ayaklı, viyadüğü, Konya-Alanya, arasını, 2, saat, 15, dakikaya, indirecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı