Haber Detayı
28 Ocak 2023 - Cumartesi 19:07
 
Strep-A virüsüne dikkat!
Ülke genelinde özellikle yine kış aylarında kendisini gösteren Strep-A bakterisine karşı uzmanlar uyardı. Türkiye'de de uzmanlar hem "Strep A" bakterisi kaynaklı enfeksiyonlarda hem de hastalığın ağır klinik tabloya yol açan formlarında artış yaşandığını bildiriyor. Geçtiğimiz günlerde de Strep-A’dan kaynaklı bir çocuğun vefat etmesi ise vatandaşlarda tedirginlik yarattı. Solunum yolu enfeksiyonlarından biri olarak görülen Strep-A bakterisi solunum ve damlacık yolu ile çok kolay bulaşabiliyor.
SAĞLIK Haberi
Strep-A virüsüne dikkat!

 Ancak uzmanlar vatandaşların tedirgin olmaması gerektiğini ve kişisel tedbirler ile bulaş riskinin oldukça minimuma indirgenebileceğini vurguluyor. Konu hakkında Posta Medya ekibine açıklamalarda bulunan İlçe Sağlık Müdürü Nadir Aldemir, “Kış sezonunda bilinen ve rastlanan bir enfeksiyon korkulacak bir durum yok. Kişisel tedbir ve mesafeye dikkat edilmeli” dedi.


MASKENİN ÖNEMİ BİR KEZ DAHA VURGULANDI
Aldemir, “Bu bakteride solunum yolu ve damlacık yolu ile bulaşabiliyor. Ama yeni çoğalan bir durum değil. Bu bakterinin bize göre en büyük riski romatizma kalp hastalığı veya nefrit dediğimiz böbrek rahatsızlığı yapabiliyor. Onun dışında kış sezonunda bilinen ve rastlanan bir enfeksiyon korkulacak bir durum yok. Bu tür ateşi ani yükselenlerde genelde oluyor. Hekim tarafından da uygun antibiyotik tedavisi ile tedavisi çok mümkün korkulacak bir şey yok ama tabii ki kişisel tedbir ve mesafeye dikkat edilmeli maskeler takılmalı. Hijyen ve mesafe önemli” sözlerine yer verdi.

Kaynak: Editör: Hamdi Acet
Etiketler: Strep-A, virüsüne, dikkat!,
Yorumlar
Haber Yazılımı