00
Haber Detayı
23 Nisan 2024 - Salı 16:01
 
Antalya’da muza alternatif çıktı, 40 yıl sonra yetişti
Antalya, turizmin yanı sıra son yıllarda muz ve avokado gibi tropikal meyvelerin üretim merkezi haline gelmesiyle de dikkat çekiyor. Batı Akdeniz Tarımsal Araştırmalar Merkezi (BATEM) ise bu başarıya kahve bitkisini de eklemek istiyor. 40 yıl önce açık alanda yetiştirilmeye çalışılan ve başarısızlıkla sonuçlanan kahve bitkisi, iklim değişikliği ve örtü altı üretim sayesinde Antalya'da meyve vermeye hazır hale geldi.
YAŞAM Haberi
Antalya’da muza alternatif çıktı, 40 yıl sonra yetişti

Antalya, turizmin yanı sıra örtü altı üretimle de adından söz ettiriyor. Son yıllarda Gazipaşa tropikal meyvelerin üretim merkezi haline gelirken, Manavgat’ta da muz üretimi yaygınlaşıyor. Batı Akdeniz Tarımsal Araştırmalar Merkezi (BATEM), iklim değişikliğiyle birlikte Antalya’da yeni ürünler yetiştirmenin yollarını araştırıyor. 


40 yıl önce açık alanda denenmiş ancak sonuç alınamayan kahve bitkisi, BATEM mühendislerinin çalışmalarıyla örtü altı üretimde başarıyla yetiştirildi. 2 yaşındaki kahve fidanlarının önümüzdeki yıl meyve vermesi bekleniyor. 5 yaşına geldiğinde ise 5 kilo yaş meyveden 1 kilo kahve alınabilecek. BATEM Ziraat Yüksek Mühendisi Dr. Dilek Güven, “Yıllar önce kahve yetiştiriciliği denenmiş ancak iklim o zamanlar uygun değildi. İklim değişikliğiyle birlikte Akdeniz’de muz gibi tropikal meyveler yetişmeye başladı. Muz yetiştiriciliği oldukça masraflı. Kahvenin de muza benzer iklim istekleri var. Bu nedenle kahve yetiştiriciliği muz için alternatif olabilir.” Dr. Güven, kahveye olan ilginin her geçen gün arttığını belirterek, telefonla arayanlar ve ürünü incelemeye gelenler olduğunu söyledi. 

Kaynak: Editör: Hamdi Acet
Yorumlar
Haber Yazılımı 0