00
Haber Detayı
03 Mayıs 2024 - Cuma 16:36
 
Alanya’nın meşhur fıstıklı limonatası Tescillendi
Alanya fıstıklı limonata, Alanya Belediyesi'nin başvurusuyla Türk Patent ve Marka Kurumu'ndan (TÜRKPATENT) 'Coğrafi İşaret' tescili aldı.
YAŞAM Haberi
Alanya’nın meşhur fıstıklı limonatası Tescillendi

Alanya Belediyesi’nin 2023 yılı mayıs ayında TÜRKPATENT’e ‘Cofgrafi İşaret’ tescili için başvurduğu Alanya fıstıklı limonata, limon, portakal, beyaz toz şeker ve suyun üretim metoduna uygun olarak karıştırılıp süzülmesiyle hazırlanan limonata ve taze kavrulmuş, kabukları soyulmuş, tuzsuz yer fıstığı eklenmesiyle hazırlanan alkolsüz bir içecek olarak tanımlanıyor. Bu limonatanın üretiminde herhangi bir renk dengeleyici, aromanın kullanılamaz olduğu da vurgulanıyor. Alanya’da eskiden nişan, düğün gibi özel günlerde misafirlere ikram için üretilirken, zamanla günlük üretimi yaygınlaşan ve ticarete konu olan Alanya fıstıklı limonata, ilçenin mutfak kültürü ve geleneklerinde önemli yer tutuyor.

ÇANDIR: ÜRÜNÜN TESCİLİNİ YAPTIRAN ALANYA BELEDİYEMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM
Alanya’nın yöresel lezzetlerinden Alanya fıstıklı limonata, ‘Coğrafi İşaret’ ile tescillendi. TÜRKPATENT’in ‘Coğrafi İşaret’ kararını duyuran Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, “Antalya’mızın 17’nci coğrafi işaretli ürünü olan Alanya fıstıklı limonatanın tescili hayırlı olsun. Alanya ilçemizin mutfak kültüründe ve geleneklerinde önemli yeri bulunan ürünümüzün tescilini yaptıran Alanya Belediyemize teşekkür ediyorum” dedi.


DEĞİRMENCİ: ÖNÜMÜZDE Kİ SÜREÇTE BİRÇOK ÜRÜNDE COĞRAFİ İŞARET ALINACAKTIR
Alanya Pansiyoncular ve Lokantacılar Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci’de Alanya Posta Medya’ya yaptığı açıklamasında, “Gastronomide önemli bir yer tutan coğrafi işaret tescili, lezzetlerin ve bölgenin tanınmasına büyük katkı sağlamaktadır. Alanya’mızda daha önce Gülüklü Çorba’nın tescili alınmıştı. Şimdi’de Alanya’nın geleneksel olarak düğünlerde, ziyafetlerde ve ziyaretlerde ikram edilen fıstıklı limonatanın coğrafi işareti alınmıştır. Alanya’mıza hayırlı ve uğurlu olsun. İnşallah önümüzdeki süreçte de yine Alanya Belediyemizin katkılarıyla birçok üründe coğrafi işaretin alınacağını biliyoruz. Coğrafi işaretin alınma sürecinde katkı sağlayan ve emek veren herkese esnafım ve Alanya’mız adına teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

Kaynak: Editör: Hamdi Acet
Yorumlar
Haber Yazılımı 0