Yazı Detayı
11 Ekim 2020 - Pazar 15:50
 
Adını ahde vefa koymuşlar!
Yeşim Yıldız
 
 

Öncelikle yazıma başlamadan, beni sizlerle bu platformda buluşturan ‘Son Alanya Gazetesi’ imtiyaz sahibi Musa Öğütçü’ye teşekkür ederim. Sizlerin huzurunda olmanın heyecanıyla sürçülisan olursa affola. Öyleyse ilk yazımla karşınızdayım.

 

Her insan hayatta başarılı, güçlü ve iyi bir konumda olmak ister.  Toplumda söz sahibi olabilmek ve insan yerine konulmak iyi bir iş, güç ve gösterişten geçer çünkü. Eğer maddi durumunuz iyiyse, ya da aileden şanslı olup zengin çocuğu iseniz ki böyle bir durumda hayata bir sıfır önde başlamış insanlar arasında yer alırsınız. Ya da hemen hemen birçok insanın sahip olmak istediği mevki veya konumdaysanız çoğu şey zaten sizin yörüngenize otomatik olarak girer.

 

Fakat hayatın bir diğer yüzü var.  Daha gerçekçi bir bakış açısı ile ve ülkemizde büyük bir kesimin bizzat yaşadığı gerçekler. Şanslılar pek sevmez bu kesimi. Ama ülkenin çoğunluğu da onlardan oluşuyor ne yazık ki. Kimlerden mi oluşuyor bu kesim? Dişini tırnağına takıp bir an bile olsun hayatta kalmak için mücadele etmekten pes etmeyen masum insanlar, orta sınıf diye adlandırılan insanlar, ailesinin durumunu çok iyi bilip kendi emekleri ile bir yerlere gelmek için gece gündüz çırpınıp duran gençler, emekli maaşı ile evine ve çocuklarına bakmakla sorumlu olan baba – anne. Benim tabirimle ise görünmeyen süper kahramanlar. Süper Kahraman mı? diye sorduğunuzu duyar gibiyim.

 

Evet süper kahraman. Neden mi? Kaç kişi bilebilir evine ekmek götüremediği için ailesinin karnını doyuramadığı için vicdan azabı duyan bir babanın mahcupluğunu, çocuğuna imkanlarından dolayı iyi bir gelecek, eğitim sunamadığı için içten içe kahrolan bir ailenin hislerini her şeyi para ile halledebilen ya da büyük torpillerle iş gördürenler anlar mı? Her şeye rağmen ailesini mahcup etmemek adına gece gündüz çalışıp, kendi emeği ile iyi eğitim alıp, her girdiği sınavda başarılı olan ve torpilsiz kendi hakkı, emeği ile bir yere gelmeyi bekleyen gençler ailesinin imkanını ya da amca dayı torpili ile bir yerlere gelmeye çalışanlarla savaşabilir mi? İşte çoğu kişinin görmezden geldiği ama günümüzün en acı gerçeği bu. Bu süper kahramanlar bunlarla mücadele ediyor görülse de görülmese de.

 

Bir şeyin değişmesi için başka bir düzene ihtiyaç vardır. Süper kahramanlarda haksızlığın, sahtekarlığın, kul hakkının önüne geçilmesi için yeni bir sistem ve düzen için savaşıyor.  Bu savaşta yeri geliyor yakınım dediği insanların gerçek yüzleri görülüyor. Gözü kapalı savunulan insanların tokadı yeniliyor. Emeklerin, aslında hiç hak etmeyen, sırf zengin oldukları ya da torpil sayesinde bir yerlere getirilenlere tercih edildiği görülüyor. Güya adı ahde vefa yani öyle deniliyor. Ama asıl emek veren ve hak edenlerin hakları görmezden geliniyor. Tam bu noktada işte kafalarda bir soru işareti beliriyor. Hangi ahde vefa? Bunun neresinde ahde vefa? Umarım bu düzen çok sürmez. Gözü zihni açık olanlar olarak bunu sorgularken tez zamanda yeni bir düzen bizlere ev sahipliği yapar. Kimsenin hakkının yenmediği, büyük sineğin küçük sineği yutmadığı güzel yarınlar diliyorum.

 
Etiketler: Adını, ahde, vefa, koymuşlar!,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı