Reklamı Geç
HABER DETAY
Fethullah’ın hediye ettiği tespihi Kalkavan’a bin dolara sattım.
Azeri asıllı iş insanı Mubariz Gurbanoğlu hakkında “Fetullahçı Terör Örgütüʹne üye olmak” iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.
15 Eylül 2020 - Salı 21:42
ASAYİŞ

Azeri asıllı iş insanı Mubariz Gurbanoğlu hakkında “Fetullahçı Terör Örgütüʹne üye olmak” iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

 

SAVUNMA YAPTI

Duruşmada sanık Mubariz Gurbanoğlu savunma yaptı. 1993ʹten itibaren İstanbulʹda yaşadığını anlatan sanık Gurbanoğlu, tüm şirketlerini de Türkiyeʹye taşıdığını söyledi. 2007 yılında Türk vatandaşlığına geçtiğini aktaran Gurbanoğlu, “Diğer yabancı vatandaşlıklardan çıktım. Türk milliyetçisi ve Atatürk hayranı biriyim” dedi.

 

“İŞTEN ATTIKLARIM BANA İFTİRA ATTI”

Hakkında 2017 yılında FETÖ soruşturması açıldığını ve bunun 2019 yılında takipsizlikle sonuçlandığını ifade eden Gurbanoğlu, hakkında açılan davanın şirketlerinde yolsuzluk yaptıkları için işten attığı eski çalışanlarının kendisi aleyhinde verdiği ifadelerle açıldığını öne sürdü.İddianamede yer alan ve aleyhine ifade veren kişilerin kendisine komplo kurduğunu söyleyen sanık Gurbanoğlu, “Benim mezhebim Şiaʹdır. Benim mezhebimde tarikat cemaat olamaz” dedi.

 

FETÖʹcü İhsan Kalkavan ve Akın İpek ile ticari ilişkiler dolayısıyla tanıştığını belirten Mubariz Gurbanoğlu, bu kişilerin  FETÖʹcü olduğunu bilmeden görüştüğünü ileri sürdü.

 

 “GÜLEN’NİN YANINA İKİ KEZ GİTTİM”

 Pensilvanyaʹya FETÖ elebaşı Fetullah Gülenʹin yanına iki kez gittiğini söyleyen sanık ilk gidişinin bir iş gezisinde gerçekleştiğini ve kendisinin gitmek istememesine rağmen çevresindekilerin baskılarıyla gitmek zorunda kaldığını anlattı.Fetullah Gülen ile yaptıkları görüşmede kendisini yanına oturması için çağırdığını anlatan Mubariz Gurbanoğlu, “Fetullah Gülenʹe ‘Hocaefendi kusura bakmayın, ben 11 yaşından beri seferiyim ve içkiliyim, kalkabilir miyimʹ dedim. Fetullah Gülen bana ‘O seninle Allah arasında bir şeyʹ dedi.” ifadelerini kullandı.

 

“MEHMET AĞAR’LA BİRLİKTE GÜLEN’LE GÖRÜŞTÜK”

İkinci görüşmenin de Mehmet Ağarʹın isteği üzerine Ağar ile birlikte yaptıklarını söyleyen Gurbanoğlu, şu ifadeleri kullandı;*Fetullah denen insan sahtekar, sinsi. Devlete, o dönem Başbakan olan Sayın Cumhurbaşkanımıza karşı saçmalıklar söylüyor. Bir nefret duyduğunu gördüm. Gülenʹe ‘Bak bizim orada size Molla diyorlar, burada imam diyorlar. Bu tamamıyla yanlış bir şeyʹ dedim, sonra çıktım.*Mehmet Ağar da ağır şeyler söylemiş, ‘Devlet içinde devlet olmazʹ demiş. Ağar görüşmeden sonra bana öyle anlattı.Mahkeme başkanı, sanık Mubariz Gurbanoğluʹna Fetullah Gülenʹin  kendisine hediye verip vermediğini sordu. Ziyaretlerin birinde kendisine tespih hediye edildiğini anlatan sanık Gurbanoğlu, “O tespihi Kalkavanʹa bin dolara sattım” dedi.

 

FETÖ’DEN TUTUKLANMIŞTI

İstanbulʹda Fetullahçı Terör Örgütüʹne (FETÖ) yönelik yürütülen soruşturma kapsamında Mart ayında gözaltına alınan Azerbaycanlı iş insanı Mubariz Mansimov Gurbanoğlu, sevk edildiği adli makamlarca tutuklanmış, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede ise Gurbanoğlu hakkında, “FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

Editör:Hamdi Acet
Adınız
Yorumunuz
Hiç yorum yapılmamış.