Reklamı Geç
HABER DETAY
Alanya Kaymakamı ve Başkan Yücel Rothane Ekibini Ağırladı
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un eşi Pervin Ersoy Rotahane ekibi ile birlikte ‘Her Şehri Ünlülerle Geziyoruz’ projesi kapsamında Alanya’yı ziyaret etti.
12 Ekim 2021 - Salı 19:38
YAŞAM

Türkiye’nin kültürel zenginliklerini tanıtmayı ve turizm konusunda bilinçlendirmeyi hedefleyen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un eşi Pervin Ersoy, Rotahane ve Bukla Tur ile birlikte “Her Şehri Ünlülerle Geziyoruz” projesi kapsamında Alanya’ya seyahat düzenledi. Proje kapsamında Cenk Eren, Emel Müftüoğlu, Aytaç Doğan, Aşkım Kapışmak ve Adem Axoi gibi ünlü isimler Alanya’yı keşfetti. 


ALANYA KALESİ BÜYÜLEDİ
Seyahatin ilk gününde Teleferik ile tarihi Alanya Kalesi’ne çıkan misafirler Süleymaniye Camii’nden sonra Ömürlü Kemal Atlı Kültür Evi’nde ipek dokuma kursu yaparak bilgi aldılar. Alanya Belediyesi tarafından restore edilerek hayata kazandırılan Bedesten’i gezen, tarihi ve doğal güzelliklerini yakından inceleyen misafirler, tarihi ayakta tutan çalışmalarından dolayı Başkan Yücel ve ekibine teşekkür ettiler.


ALANYA MUTFAĞI HAYRAN BIRAKTI
Turun devamında Alanya Mutfak Kültürü Evi’nde Mutfak Mirası Alanya ekibi tarafından hazırlanan Alanya mutfağı tadım sofrası ile bölgenin yöresel lezzetleri keşfedildi. Rotahane kurucusu Pervin Ersoy, Öksüz Helvası pişirme atölyesine katıldı. Alanya Belediyesi tarafından coğrafi işareti alınarak tescillenen Gülüklü Çorbadan Taratorlu Patlıcana, Nerdek Şerbetinden Sütlü Kabağa kadar yöreye ait lezzetler misafirler için özel olarak hazırlandı. 13. yüzyıl Selçuklu dönemine ait tarihi Sarnıç, Kayhanlar Evi ve Bedesten ziyaretinde ipek kozasından çiçek kursu verildi. Gezi kapsamında Alanya mutfağı ile özdeşleşen bir diğer lezzet avokado bahçesi ve muz serası ziyaret edildi. Ekip, dalından avokado ve muz hasadı yaptı.

 

 

Editör:Hamdi Acet
Adınız
Yorumunuz
Hiç yorum yapılmamış.