Reklamı Geç
HABER DETAY
KKTC’de nefes kesen tatbikat.
14 Eylül 2020 - Pazartesi 19:53
YAŞAM

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) komuta kademesi, Şehit Yüzbaşı Cengiz Topel Akdeniz Fırtınası-2020 Tatbikatıʹnın ʹSeçkin Gözlemci Günüʹ faaliyetlerini takip etti. Hedeflerin deniz topçularının atışları, komandolar ve F-16 tarafından tam isabetle vurulduğu tatbikatın sonunda konuşan Akar, ʹBiz Kıbrısʹı milli mesele kabul ediyoruz ve buradayız. Burada bize düşen görev neyse, 1974ʹte ne yaptıysak aynı ruh, aynı heyecan, aynı esaslar dahilinde KKTCʹli kardeşlerimizin güvenliği, bekası için her türlü şeyi yaptık, yapmaya hazırız.ʹ dedi.

 

Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile Kaşʹtaki temaslarının ardından dün Lefkoşaʹya geldi.

 

Ercan Havalimanıʹnda Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Sezai Öztürk ve diğer yetkililer tarafından karşılanan Akar ve komutanlar, buradan helikopterlerle tatbikat alanına geçti.Tören mangasının selamlanması sonrası Akar ve komuta kademesinin alandaki yerlerini almalarıyla Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı arasında karşılıklı eğitim, iş birliği ve birlikte çalışabilirliği geliştirmek üzere birleşik, müşterek ve fiili olarak icra edilen Şehit Yüzbaşı Cengiz Topel Akdeniz Fırtınası-2020 Tatbikatıʹnın ʹSeçkin Gözlemci Günüʹ faaliyetleri başladı.

 

Hedefler tam isabetle vurulduFaaliyetler kapsamında ilk olarak denizden sızma harekatı gerçekleştirildi. Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait fırkateynden ayrılan Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığına bağlı özel kuvvet unsurları denizden sızma harekatı ile sahilde belirlenen hedefleri başarıyla imha etti.

 

Deniz topçusu tarafından işaretli hedeflerin tam isabetle vurulması sonrasında ATAK helikopterlerinin eşliğinde hava hücum harekatı gerçekleştirildi. Harekat kapsamında komandolar helikopterlerle tatbikat alanına indirildi. Komandoların tespit ettiği hedeflerin savaş uçakları tarafından ateş altına alındığı tatbikatta İHAʹlar da görev aldı.

 

ʹKıbrıs bizim milli meselemizʹFaaliyetlerin tamamlanmasının ardından personele hitap eden Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, sözlerine tatbikatta başarıyla görev alan personeli kutlayarak başladı.

 

Bir askerin en önemli özelliğinin başarma, savaşma azim ve kararlılığı olduğunu vurgulayan Akar, ʹBu azim ve kararlılık ne zamana kadar sürecek? Ölünceye, yani şehit oluncaya kadar.ʹ diye konuştu.Türk Silahlı Kuvvetlerinin başta FETÖ, PKK/YPG, DEAŞ terör örgütleri olmak üzere tüm tehdit ve tehlikelere karşı yoğun bir mücadele verdiğini belirten Akar, ʹTürk Silahlı Kuvvetlerinin bu asil milletin egemenliği, bağımsızlığı için güçlü, kuvvetli, bilgili ve disiplinli olması lazım. Ülkemizin, milletimizin egemenliği, bağımsızlığı, 83 milyonun güvenliği, 780 bin kilometrekarelik vatan toprağının, mavi vatanın ve semalarımızın kontrolü için, hatta gelişen çağda bir de siber vatan var, bunlara hakim olabilmek için ʹbizʹ diyerek çalışıp görevimiz neyse elimizden geldiğince ʹölürsem şehit kalırsam gaziʹ anlayışı içinde bunu yerine getireceğizʹ ifadelerini kullandı.

 

Tatbikatların önemli olduğuna, personelin bundan azami şekilde yararlanmasının önemine değinen Akar, konuşmasında askeri alandaki, savunma ve güvenlik konularındaki gelişmelere de değindi.ʹKıbrıs bizim milli meselemiz.ʹ diyen Akar, ʹHiçbir oldubittiye izin vermeyeceğimizden, hem kendi hem de KKTCʹli kardeşlerimizin hak alaka ve menfaatlerini sonuna kadar koruyacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.ʹ dedi.

 

ʹBiz barıştan, diyalogdan, görüşmelerden yanayızʹTürkiyeʹnin uluslararası anlaşmalar kapsamında Kıbrısʹta garantör bir ülke olduğunu hatırlatan Akar, şunları söyledi: ʹBiz Kıbrısʹı milli mesele kabul ediyoruz ve buradayız. Burada bize düşen görev neyse, 1974ʹte ne yaptıysak aynı ruh, aynı heyecan aynı esaslar dahilinde KKTCʹli kardeşlerimizin güvenliği, bekası için her türlü şeyi yaptık, yapmaya hazırız, bundan da kimsenin şüphesi olmasın. Doğu Akdenizʹde hak, alaka ve menfaatlerimiz var.

 

Bunlara karşı bir kısım ülkeler bazı karşı hareketler, eylemler yapıyor. Biz bunları büyük bir sabırla takip ediyoruz. Fakat hakkımızı, hukukumuzu korumak yönünde yapmamız gereken ne varsa, atmamız gereken ne adım varsa kararlılıkla tek vücut olarak bunları yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Bizim buradaki haklarımızdan fedakarlık yapmamız, hakkımızı feda etmemiz asla söz konusu değil. Biz barıştan, diyalogdan, görüşmelerden, müzakerelerden yanayız ve bu olayın siyasi bir şekilde çözülmesinden yanayız.

 

Diğer taraftan da hiçbir oldubittiye müsaade etmeyeceğimizi, kendi hakkımızı, KKTCʹli kardeşlerimizin hakkını çiğnetmeyeceğimizi de herkes kafasına soksun.ʹKonuşma sonrasında bölgedeki birliklerde inceleme ve denetlemelerde bulunan Akar ve komutanlar, daha sonra KKTCʹden ayrıldı.

Editör:Hamdi Acet Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı
Adınız
Yorumunuz
Hiç yorum yapılmamış.