Reklamı Geç
HABER DETAY
ABD, Doğu Akdeniz gerginliğinde safını belli etti: Türkiye’nin bölgedeki eylemleri bizi derinden endişelendiriyor.
13 Eylül 2020 - Pazar 09:24
DÜNYA

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada Doğu Akdenizʹdeki gerilime diplomasi yoluyla çözüm bulunması gerektiğini belirterek ʹTürkiyeʹnin bölgedeki eylemleri bizi derinden endişelendiriyorʹ ifadelerini kullandı.

ʹBÖLGEDEKİ GERİLİM DOĞU AKDENİZʹDEKİ SORUNLARA ÇÖZÜM GETİRMEYECEKʹ

Amerikan ve Rum basınında yer alan haberlere göre Pompeo, ziyareti kapsamında Rum Lider Nikos Anastasiadis ile görüştü.

Görüşmede Rum Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides de yer aldı. Pompeo, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, bölgedeki gerilimlerin Doğu Akdenizʹdeki sorunlara çözüm getirmeyeceğini söyleyerek, ʹABDʹnin, Türkiyeʹnin Doğu Akdenizʹde yürüttüğü faaliyetlerden derin endişe duyduğunuʹ dile getirdi.Pompeo ayrıca, ʹKıbrıs Cumhuriyeti kendi münhasır ekonomik bölgesindeki hidrokarbon kaynakları dahil doğal kaynaklarından faydalanma hakkına sahiptir.ʹ ifadesini kullandı.

ʹDİPLOMATİK ÇÖZÜMDEN YANAYIZʹ

ABD Başkanı Donald Trumpʹın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile bölgede yükselen tansiyon hakkında telefon görüşmesi yaptığını hatırlatan Pompeo, ʹBölgedeki ülkeler güvenlik, enerji kaynakları ve denizlerle ilgili konuları diplomatik yolla ve barışçıl şekilde çözmeliler.ʹ diye konuştu.

ʹENERJİ KAYNAKLARI KIBRISLI RUMLAR VE KIBRISLI TÜRKLER ARASINDA PAYLAŞTIRILACAKʹ

Pompeo, güvenlik alanında iş birliğinin bölgede daha önemli hale geldiğini vurgulayarak, ʹDoğu Akdeniz, enerji yoluyla birçok ülkeyi bir araya getirme ve yeni pazarlar oluşturma kabiliyetine sahip. Enerji kaynakları, Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler arasında paylaşılacak.ʹ diye konuştu.ABDʹli bakan ayrıca, ʹKıbrısʹta demirleyen tüm gemilerin Suriyeʹde insani görev üstlenmediğini biliyoruz, Kıbrısʹtan bu konudaki endişelerimizi dikkate almasını istiyoruz.ʹ değerlendirmesini yaptı.

ʹPOMPEOʹNUN ZİYARETİ KRİTİK BİR ZAMANDA GERÇEKLEŞTİʹ

Rum Lider Anastasiadis ise Pompeoʹnun ziyaretinin Doğu Akdenizʹde çok önemli gelişmeler yaşandığı bir dönemde gerçekleştiğini kaydetti. Anastasiadis, ikili müzakereler yoluyla ya da Uluslararası Adalet Divanıʹna başvurarak, Kıbrısʹın kuzeyi ile batısındaki deniz alanlarının Türkiye ile sınırlandırılmasına hazır olduklarını Pompeoʹya bildirdiğini kaydetti.Rum lider, kapalı Maraş ve Kıbrısʹtaki gelişmelerle ilgili de Pompeoʹyu bilgilendirdiğini söyledi. Rum Bakan Christodoulides ile Pompeo, güvenlik ve savunma alanlarında daha fazla iş birliğini içeren bir mutabakat zaptı da imzalandı.

KIBRIS KARA, AÇIK DENİZ VE LİMAN GÜVENLİĞİ MERKEZİ KURULACAK

Öte yandan, anlaşmayla ilgili olarak ABD Dışişleri Bakanlığı da yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, iki ülkenin son iki yılda güvenlik işbirliği konusunda Rum Kesimi ile önemli bir mesafe kat edildiği belirtildi.Açıklamada, ʹBu işbirliğini geliştirmek ve ülke içi eğitimlerin imkansız olduğu ülkelerin kapasitelerini iyileştirmeye desteklemek üzere iki ülkemiz Kıbrısʹta bölgesel bir sınır güvenliği eğitim merkezi olacak Kıbrıs Kara, Açık Deniz ve Liman Güvenliği Merkeziʹnin kurulması konusunda mutabık kaldı.ʹ ifadelerine yer verildi.Söz konusu merkezin, ABD ve ortaklarına Kıbrıs Rum Kesimiʹne sınır, liman ve gümrük güvenliği konusunda teknik destek verilmesini sağlayacağı aktarılan açıklamada, birçok güvenlik platformunun kurulacağına ve ABDʹnin bu bağlamda Rum Kesimiʹne ekipman desteği sağlayacağı kaydedildi.

Adınız
Yorumunuz
Hiç yorum yapılmamış.