Reklamı Geç
HABER DETAY
Hamdullah Emin Paşa Vakfı Mütevelli Heyeti Basın Toplantısı Düzenledi
Hamdullah Emin Paşa Vakfı Mütevelli Heyeti olarak Alanya Kaymakamı Fatih Ürkmezer, Belediye Başkanı Osman Tarık Özçelik, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yılmaz, Mahmutseydi Muhtarı Resul Bülbül ve Avukat Mustafa Köroğlu, Cumhuriyet Eğitim Vakfı Özel Hamdullah Emin Paşa Koleji ve Alanya Üniversitesi’ndeki son gelişmeler hakkında basın toplantısı düzenledi.
14 Haziran 2024 - Cuma 19:53
YAŞAM

Alanya Belediyesi Mutfak Kültürü Evi’nde gerçekleştirilen toplantıda ilk sözü alan Kaymakamı Fatih Ürkmezer, “İki haftadır gündemde olan Hamdullah Emin Paşa Vakfı ve Cumhuriyet Eğitim Vakfı’ndan yapılan açıklamayla ilgili bir bilgilendirme yapmak istedik. Alanya Kaymakamıyım ama en önemli görevlerimden birisi de Hamdullah Emin Paşa Vakfı’nın başkanlığını yürütüyorum. 


Merhum Hamdullah Emin Paşa tüm mal varlığını eğitimde kullanmak üzere bir vakıf oluşturuyor ve vakfın başkanı da mülki idare amiridir diyor. Yani ben değil, benden önceki bütün kaymakamlar, benden sonraki kaymakamlar da bu görevi yürütecekler. Aynı zamanda Mahmutseydi Muhtarı, Mahmutseydi Mahallesi’nde bulunan Hamdullah Emin Paşa Okulu’nun müdürü ve bu üçünün yanı sıra İlçe Milli Eğitim Müdürü ve Büyükşehir Yasası ile Alanya Belediye Başkanı da ekleniyor. Ayrıca Sayın Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu bizim mütevelli heyetimizde. 


Bu makamlar bizim mütevelli heyetimizi oluşturuyor. Biz mütevelli heyeti olarak toplanıp karar alıyoruz ama vakfın tüm imza yetkisi Alanya Kaymakamı olarak bende. Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfımız var o da aynı şekilde mütevelli heyeti ile yönetiliyor. Belediye Başkanımız Osman Tarık Özçelik de seçimlerden sonra mütevelli heyetimize katıldı. Kendisi aynı zamanda Alanya Üniversitesi’nin mütevelli heyetinde yer alıyor. Bizim vakfımızın 89 taşınmazı mevcut ve bunların 61 tanesi kiralık. Biz bu kiralamaları ihalelerle düzenleyerek yapıyoruz. Mal Müdürlüğü ve Milli Emlak’tan değer alıp herkese açık şekilde yapıyoruz. Mustafa Bey’de bizim vakfımızın avukatı. Bütün hukuki işleri de onunla yürütüyoruz” dedi.


KAYMAKAM ÜRKMEZER: ÖHEP KOLEJİ İLE HAMDULLAH EMİN PAŞA VAKFININ HİÇBİR BAĞI YOK
Kaymakam Ürkmezer açıklamasına şöyle devam etti, “Öncelikle Özel Hamdullah Emin Paşa Koleji’nin bizim vakfımızla hiçbir bağı yoktur. O kolej tamamen bizden bağımsız Cumhuriyet Eğitim Vakfı tarafından kurulmuş ve oluşturulmuş hiçbir bağımızın olmadığı bir okuldur. Alanya’daki diğer özel okullar neyse orası da bizim için aynı. İnsanlarda yanlış bir bilgi var. Bu okul vakfın okulu değil mi diyorlar. Evet, değil. Kurulduğundan beri değil. 1978 yılında vakıf kuruluyor ve ondan sonra o okul faaliyete geçiyor.  


Tek bir şey var o da bizim ismimizi taşıyorlar. Onun da sebebi vakfımızın yerinde okul olmasıdır. Bu süreç aslında 2011 yılında Alanya’daki ilk üniversite olan Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi’nin kurulması ile başlıyor. O zaman üniversiteyi kuran yine o zamanki mütevelli heyeti yani biziz. Bu üniversiteyi kurmak için hukuki ve idari olarak bazı şartlar var bunlar kolay değil. Üniversite kurmak için bazı mal varlıklarının olması gerekiyor. Bu konudaki yetkili olan Yüksek Eğitim Kurumu (YÖK) kısaca der ki; Üniversiteler kendilerini idame ettirecek kaynaklarını sağlamak zorunda. Onun için de kurucu vakfımız bazı mal varlıklarını üniversiteye veriyor. 


Zaten üniversite de vakfın olduğu için gelirini tahsis ediyor ve bir kısım harcamalarını da ödemeyi taahhüt ediyor.  O zaman hali hazırda bulunan Cumhuriyet Eğitim Vakfı ile bir sözleşme imzalanıyor. Orada deniyor ki; burası üniversiteye verildi, üniversite ile de siz kira sözleşmesi yapacaksınız. Bu sözleşmenin sonunda 11 yıl sonra buradan çıkacaksınız ve burası üniversite kampüsü olacak. Yani bu olay o zamandan belli ve bugünün bir olayı değil. 


Bu şekilde bir protokol ve kira sözleşmesi yapıyor. Kira da peşin alınarak üniversitenin inşasında kullanılıyor. Cumhuriyet Eğitim Vakfı da o zaman tamam diyor ‘10 yıl içerisinde kendimize bir yere bulacağız ve çıkacağız.’ YÖK’ün tüm denetlemelerinde de bu konu belirtilmiş durumda. 2016 yılında üniversite mütevelli heyeti kira süresi uzatılmayacaktır diye bir yazı yazıyor ve Cumhuriyet Eğitim Vakfı’na gönderiyor. Yani bir sözleşme var ve sözleşme bitince oradan çıkmayı taahhüt eden bir kurum var.”


ÜRKMEZER: ÜNİVERSİTELER YÖK KONTROLÜNDE 
Üniversite için kampüs kurulmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Kaymakam Ürkmezer, “Bütün üniversiteler YÖK denetiminde ve kontrolündedir. Üniversitenin hoca alıp almayacağı, öğrenci alıp almayacağı, kaç öğrenci alacağı, hangi bölümleri açacağı, harcadığı paralar, aldığı gelirler hepsi YÖK’ün birebir denetimine tabidir. Burası da bir üniversite olduğu için YÖK sana yeni bölüm açmaya izin vereceğim ama sen verdiği taahhüttü yerine getirecek misin ve ÖHEP’in olduğu yeri kampüs yapacak mısın? Şu an okul taşınmadığı için bölüm açılamıyor. Biz iki üç yıldır Cumhuriyet Eğitim Vakfı’ndaki arkadaşlarımızla devamlı olarak görüşüyoruz. 


Milli Eğitim Müdürümüz zaten hep görüşüyor ve bunları da söylüyoruz. En son olay ise 2023 yılının sonunda YÖK yine dedi ki üniversiteye bölüm açmak için ÖHEP’in tahliye edilmesi gerekiyor. Biz de taşın altına elimizi koyduk gittik dedik, size arsa bulalım, okul bulalım, yer bulalım. Bize beraber hareket edelim tamam dediler. Tahliye taahhütnamesini onlarla imzaladık. Biz o taahhütnameyi verdik ve YÖK bize bölüm açabilirsiniz dedi. Sadece tahliye taahhütnamesi bile izin almamıza yetti. Arkasından görüşmeleri hızlandırdık ve çok görüşmeler yaptık ama son geldiğimiz noktada biz görüştükten iki gün sonra yapılan böyle bir açıklama ile karşı karşıya kalmak bizi üzdü. 


Açıklamanın neresinden tutsan elinde kalacak bir açıklama. Çünkü biz görüşmeye devam ediyoruz. Bu şu demek; biz masadayız, benim masayı yıkıp kalkmam demek. Hiç hoş değil çünkü yıkılan masanın bu tarafından Belediye Başkanı, Kaymakam oturuyoruz. Biz kolejin arsasını üniversiteye veriyoruz. Üniversite de bizim vakfımızın olduğu için yine vakfın malını korumuş oluyoruz.” dedi.


BAŞKAN ÖZÇELİK: YÖK’E YAPILAN ÜNİVERSİTE KURULUM TAAHHÜTNAMESİ’NDE KAMPÜS OLACAĞI BELİRTİLDİ
Alanya Belediye Başkanı Osman Tarık Özçelik ise, “1 Eylül 2022’de bitecek sözleşmenin biteceği 2016 yılında kendilerine bildirildi. 2016 yılından bugüne kadar tam 4 kez resmi yollardan da bildirildi. Bu sözleşmenin uzatılamayacağı bakın uzatılmayacağı değil uzatılamayacağı söylendi. 


Çünkü bu üniversitenin belli bir öğrenci sayısına ulaşması gerekiyor, bunun önündeki engel öğrenci sınıflar ve öğrenci başına istenen metrekareye ulaşılması. 11 sene önce taahhüt edilen işlemi yerine getiremiyoruz, getiremeyince YÖK bize yeni bölüm vermiyor, bölüm vermeyince sayımızı yukarıya çıkaramıyoruz. Kendilerine ben üniversite mütevelli heyeti üyesi olarak yer aldığı toplantılarda bunu defalarca da söyledik ama talihsiz bir açıklama yapıldı. Bu açıklamanın iki gün öncesinde de bir toplantı yaptık ama sonra böyle bir şeyle karşılaştık. YÖK’e yapılan üniversite kurulum taahhüdünde burasının kampüs yapılacağı vardı. 


Bize noter huzurunda burayı boşaltmak için taahhütname de verdiler. Biz üniversite mütevellisi olarak yapmak zorunda olduğumuz tahliye davasını açtık. Hiçbir dava sonucu yok diyorlar evet dava bitmemişti ama dava aslında Aralık ayında verdikleri taahhütname ile bitti. Bir davayı kabul edere ve noter huzurunda tahliye taahhütnamesi verirseniz o dava bitmiş demektir. Dava konusu yok demeleri doğru değildir.” diye konuştu. 

Adınız
Yorumunuz
Hiç yorum yapılmamış.

0