Reklamı Geç
HABER DETAY
Alanya’da ziyaretçileri zamanda yolculuğa çıkaran sergi açıldı
Alanya’da geçmişte kullanılan eşyaların sergilendiği ‘Geçmişten Günümüze Alanya Kültür Sergisi’ davetlileri adeta zamanda yolculuğa çıkardı. Sergide 1926 model Chevrolet marka otomobil ziyaretçilerden büyük ilgi gördü.
05 Mayıs 2024 - Pazar 08:13
YAŞAM

Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Barbaros Azakoğlu Ortaokulu iş birliği hazırlanan ‘Geçmişten Günümüze Alanya Kültür Sergisi’nin açılışı gerçekleştirildi. İskeledeki Şelale Meydanı’ndaki serginin açılışına Alanya Belediye Başkan Vekili Abdurrahman Açıkalın, Alanya Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Akbaş, CHP Alanya İlçe Başkanı Bülent Kandemir, Alanya Belediye Meclis üyeleri, davetliler ile vatandaşlar katıldı. 


Serginin açılış konuşmasını yapan Barbaros Azakoğlu Ortaokulu Müdürü ve Proje Yöneticisi Murat Ergin Gözütok, “İşim olsun, taziyeler, yayla göçlerine katıldıkça kültürün güçlü şekilde aktarıldığını gördüm. Zaman içinde teknolojinin etkisi olmasıyla şimdi nerden geldiğimizi, ne giydiğimizi, hangi işleri yaptığımızı, ne yediğimizi, nasıl evlendiğimizi, hangi oyunları oynadığımızı unutur hale geldik. Bu sergi ile çoğunuzu çocukluğunuza, gençliğinize, geçmişlerinizin hayatlarına götüreceğiz. Amacımız kültür mirasımızı miniklerimize bir dokunuş yaparak aktarabilmek” dedi. 


Alanya belediye Başkan yardimcısı Abdullah Akbaş’ın şiirleri de etkileyici. Sunum gününde seslendirdiği "Geçmişe Özlem”  şiiri, dinleyiciler tarafından beğenildi.


“BAŞKA BİR ALANYA OLDUĞUNU KEŞFETTİM”
Belediye Başkan Yardımcısı Akbaş’ın şiir okumasının ardından konuşan Proje yürütücüsü Sevim Yücesan, “Uzun süren bu yolculuğumda birçok duayenden destek aldım. Alanya’ya onların penceresinden bakınca başka bir Alanya olduğunu keşfettim. Bu da projeme daha çok sarılmama sebep oldu.  Onlardan öğrendiklerimi, gördüklerimi, duyduklarımı bir öğretmen olarak gelecek nesillere aktarmayı vazife edindim. 


Hayatımın dönüm noktalarından biri oldu. Projemizin ilk etabında öğrencilerimizle Alanya Hüseyin Azakoğlu Kent Müzesi’ni ziyaret ederek İlhami Yetkin rehberliğinde Alanya’nın geçmiş yaşamına has ev kültürü, uğraşılan zanaatlar ve eski Alanya hakkında farkındalık oluşturduk. Daha sonra Raşit Raşitoğlu rehberliğinde Alanya Kalesi’ni gezdik. 


Tarihçesi ile ilgili bilgiler edindik. Projemizin daha sonraki etabında alan çalışması yaparak geçmişe ait kullanılan araç gereçler, fotoğraflar, Alanya hakkında yazılan kitaplar, çocuk oyunlarını bir araya getirdik” diye konuştu. Sergiye katkı sunanlara plaket ve sertifika takdim edilmesinin ardından halk oyunu gösterisi sunuldu. 


Serginin açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından davetliler ve vatandaşlar içerisinde eski Alanya fotoğrafları ve geçmişte kullanılan eşyaların bulunduğu çadırları gezerek incelediler. Sergide Müze Bilimci Selman Korkmaz tarafından hazırlanan Haşim Yetkin videosu da izlendi. Sergide 1926 model Chevrolet marka otomobil de ziyaretçilerden büyük ilgi gördü. Sergi 2 gün açık kalacak.

Editör:Hamdi Acet
Adınız
Yorumunuz
Hiç yorum yapılmamış.

0