Reklamı Geç
HABER DETAY
Fahiş Fiyat Cezası 12 milyon liraya kadar çıkacak
Türk Ticaret Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, fahiş fiyat artışı ve stokçuluk yapanlara daha caydırıcı cezalar getirmeyi amaçlıyor.
03 Mayıs 2024 - Cuma 18:47
YAŞAM

Eğer bu teklif yasalaşırsa, fahiş fiyat tespit edildiğinde uygulanacak ceza tutarı 100 bin liradan 1 milyon liraya, stokçulukta ise 1 milyon liradan 12 milyona kadar yükselecekBu önlem, piyasa dengesini korumak ve tüketicileri haksız fiyat artışlarından korumak amacıyla alınmıştır.


Düzenleme ayrıca, en az üç defa stokçuluk yaptığı tespit edilen ve idari para cezası uygulanan üretici, tedarikçi ve perakende işletmelerin yedi güne kadar kapatma cezası ile karşılaşabileceğini de içeriyor. Böylece, stokçuluk gibi haksız uygulamaların önüne geçilmesi hedefleniyor3.


Bu adımlar, enflasyon dışı fiyat artışlarına karşı önlem almak ve tüketicileri korumak için atılmış önemli adımlardır. Fahiş fiyat artışlarına karşı daha etkili bir denetim sağlamak amacıyla bu düzenlemelerin yasalaşması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bu konuda gerekli tedbirlerin alınacağını belirtmişti

Editör:Hamdi Acet
Adınız
Yorumunuz
Hiç yorum yapılmamış.

0