Reklamı Geç
HABER DETAY
Osman Özçelik’ten “Arazi satacağım” açıklaması
Başkan Özçelik, “Ben meydanlarda dedim ki yer satmayacağız ama bu yılın bütçesini tamamlamak zorundayım. Alanya Belediyesi'nin aylık 70 milyon lira açığı var. Satış yapılamazsa ne borç ödenir ne maaş ödenir ne de sistem döner” dedi.
02 Mayıs 2024 - Perşembe 15:32
YAŞAM

Encümen toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Alanya Belediye Başkanı Osman Tarık Özçelik, “1 milyar TL borcumuz var diye pankart astım. Seçimden sonra faturasını kesersiniz diye bekletilen yaklaşık faturalar var. Bunun içerisine biliyorsunuz kamu arazileri ile ilgili çeşitli davalar var. Bununla ilgili başımızda Demokles'in kılıcı gibi bekleyen bir rakam var. SSK'ya olan borçlarımız var. Bütün bunları koyduğunuzda Alanya Belediyesi'nin borcu 2 milyar liranın üzerine çıkıyor. Faturalar kesilecek, SSK borcunu koyacaksınız. Bizim oraya astığımız matematikte insanlar şunu kaçırdılar biz borca takılmıyoruz. 


Borç ödenir, aşağıdaki delikleri tıkarız, kaçakları yıkarız, borç ödenir. Ama orada bir şey yazıyordu. Herkes onu kaçırdı. Alanya Belediyesi'nin aylık 70 milyon lira açığı var. Satış yapılamazsa ne borç ödenir ne maaş ödenir ne de sistem döner. Yeni yönetim binası inşaatı devam ediyor. Adamın hazırda 100 milyon liranın üzerinde son gelecek faturalarla alacağı var. Minimum 120-130 milyon daha arkası gelecek. Ben istedim ki ağustos ayında biz buraya geçelim. Çünkü bizim planlamamız içerisinde yeni kuracağımız birimler için burada o birimlerin başına koyacağımız insanların oturacağı oda yok. Zaten burası tıkış tıkış. O kadar büyük bir yapıya gerek var mıydı? Bu başka bir tartışma konusu. Gündeme bile getirmiyorum. Şimdi başlamış ve hep dediğim gibi var olan hiçbir şeyi yıkmayacağım dedim. Yıkmayacağım da. 


Adam faturasını kesmiş, para bekliyor. Ağustosta bana burayı ver dediğimde adam bana şu kadar lira ödeme yapabilecek misin diyor. Bunlar iç rakamlar olduğu için rakamları vermeyeyim. Geçmiş yönetimimiz kaldırımları komple yeniden yapmış. Eline de sağlık, teşekkür ederiz ama orayı yapan müteahhit arkadaşımız onlarca milyon alacağı var. Adamın çeki var. Benden para istiyor. Öyle veya böyle adam bir sürü yer yapmış. Alacağı var. Asfalt görmemiz lazım. Asfalta 23-25 milyon lira borcumuz var. Yani topladığınızda bu paralara, bu adamlara bir yerlerden para vermemiz lazım. 


Devlette devamlılık esastır diye. Bu paralar da bir yerler satılarak karşılanacaktır. Daha ben 15-20 günlük belediye başkanıyım. Ben halihazırda geçmişin çizdiği yoldan yürümek durumdayım. Buraya kendileri gelseydi ya Mehmet Başkan ya Adem Başkan, olsaydı da bu yoldan yürümek durumundaydı. Evet, ben meydanlarda dedim ki yer satmayacağız, evet yer satmayacağız ama ben bu yılın bütçesini tamamlamak zorundayım. Dolayısıyla da mümkün olduğunca az yer satacağım. 


Onlar 10 liralık yer satacaktı ben 4 liralık yer satacağım. Yer satımıyla ilgili bir karar çıkmadı. Sadece 2 tane yer gelecek. Aslında böyle 10 tane yer satacağımıza bir tane yer satalım. Böyle biraz yüksek fiyatla satalım, bir tane yer satalım dedik. Bir tane belediyemizin elinde olan bir yer varmış. SGK bir anda 7 milyar lira icra koydu. Bakın ben bir yerlere kara çalmak için söylemiyorum. Hazır bir iki yer olması lazım. Hazır olan yerlerin içerisinde de nereler uygunsa onlara bakıyoruz. Neden meclise sunulacak derseniz de ben ömrü hayatımda hiç gizli kapaklı iş yapmadım. Burada da yapmam zaten mümkün değil. Meclise getirelim, herkes fikrini söylesin, biz de sebebini söyleyelim” dedi.

Editör:Hamdi Acet
Adınız
Yorumunuz
Hiç yorum yapılmamış.

0