Reklamı Geç
HABER DETAY
“Elinizi vicdanınıza koyun” diyen Göktepe’den taban fiyat çağrısı
Üreticiden 5 TL’ye çıkan ürünün tezgahlarda 30 TL’ye satıldığını söyleyen Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe, “Aracıların biraz elini vicdanına koyması lazım. Yüzde 600’lük bir fark oluşmamalı. Gelin el birliği ile taban fiyat uygulamasını yapalım” dedi.
27 Nisan 2024 - Cumartesi 15:41
YAŞAM

Alanya Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe, ilçede tarımsal ürünlere yönelik maliyetlerin altında kalmayacak şekilde taban fiyat uygulaması yapabileceğini söyledi. Her koşulda güvenilir gıdayı sofralara taşıyan üreticilere teşekkür eden Göktepe, “Konumuz fiyatlar. Fiyat hususunda mayıs ayına giriyoruz. Üretici bu zamana kadar masraflarını çıkardı. Bu saatten sonra da kendisine yeni sezonda hazırlık yapabilmesi için kazandığı parayı ona yatırım yapacak. Bizim hem tüketicilere hem de en büyük paydaşımız olan komisyoncu arkadaşlarımıza aynı zamanda bir konu arz edeceğim. 

 

Bizler devlet eli değmeden Alanya’da bu ürünlere maliyetlerin altında kalmayacak şekilde taban fiyat uygulaması yapabiliriz. Şu anda maliyetlerden tam yarıdan daha aşağıda, yani 13-14 TL maliyeti varken, şu anda 5-6 TL. Bunun önüne geçebiliriz. Tüketicilerimiz de bizlere, üreticilere serzenişte bulunuyor. Çok para kazanmayın diyorlar. Semt pazarlarında, zincir marketlerde görmüş oldukları fiyatın denetime tabi tutulması lazım. Bugün ürünün üreticiden çıkışı 5 TL. Kıymetli tüketiciler, biz üretiyoruz. 


Aradaki aracıların biraz elini vicdanına koyması lazım ve devletin bunu denetlemesi lazım. 30 TL’ye mal oluyor. Yüzde 500-600’lük bir fark oluşmaması gerektiğini düşünüyorum. Tekrar en büyük paydaşlarımız ve üreticimiz olan komisyoncu arkadaşlara sesleniyorum. Gelin el birliği ile biz burada tüccar ve diğer tedarikçi arkadaşlarla da görüşerek taban fiyat uygulamasını yapalım. Üreticilerime son bir şey söylemek istiyorum. Bizler mutlaka ya kooperatifleşme ya da üretici birliğini kurmamız lazım” dedi.

 

Editör:Hamdi Acet
Adınız
Yorumunuz
TEVFİK KARAKUŞ - 27 Nisan 2024  
Aracıda vicdan diye bir şey kalmamış. Ticaret ahlaki diye bir şey yok .takip te yok istiyeyen istediğini uapiyor.üreten masrafına çalışıyor aracı sefasını sürüyor.caydirici ceza olmalı para cezası çözüm değil tezgahını kapatmak ve adlı ceza vermek gerekir.öyle bir ceza olmaliki kimse yanlış ve zülüm yapmaya cesaret etmemeli


0