Reklamı Geç
HABER DETAY
Seçim Yasakları yarın başlıyor
31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri için propaganda serbestliği ve bazı seçim yasakları yarın, 22 Mart Çarşamba günü başlıyor. Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) açıkladığı seçim takvimi işlemeye devam ediyor.
20 Mart 2024 - Çarşamba 13:44
YAŞAM

Propaganda serbestliği 30 Mart Cumartesi saat 18.00’de sona erecek. Seçim yasakları ise 31 Mart Pazar günü saat 23.59’da sona erecek. Seçime katılan siyasi partiler ve bağımsız adaylar, internet sitesi açarak veya yazılı basında ilan ve reklam yoluyla propaganda yapabilecekler. Genel yollar üzerinde, mabetlerde, kamu hizmeti binaları ve tesislerinde propaganda yapmak yasak olacak. 

 

İlçe seçim kurullarının gösterdiği meydanlar dışında toplu olarak sözlü propaganda yapmak da yasak olacak. Güneşin batmasından sonra ikinci saatin sonundan güneşin doğmasına kadar açık yerlerde toplu olarak sözlü propaganda yapılamayacak. Vatandaşların elektronik posta adreslerine veya telefonlarına propaganda mesajı göndermek yasak olacak. Siyasi partiler, kendi üyelerine her zaman sesli, görüntülü veya yazılı mesaj gönderebilecek. 


Oy verme gününden önceki 10 günlük sürede, kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler yayınlamak yasak olacak. Bakanlar ve milletvekilleri, seçim propagandası için makam araçlarını kullanamayacak. Propaganda gezilerine memurlar katılamayacak. Oy verme günü olan 31 Mart’ta her türlü içki satışı ve içilmesi yasak olacak. Eğlence yerleri kapalı kalacak, lokantalarda sadece yemek servisi yapılabilecek. Saat 18.00’e kadar radyolar ve her türlü yayın organı seçimle ilgili haber, tahmin ve yorum yapamayacak. YSK, 18.00 ile 21.00 arasında seçimle ilgili haber ve tebliğleri yayınlayacak. Saat 21.00’den sonra bütün yayınlar serbest olacak, ancak YSK bu süreyi öne alabilecek

Editör:Hamdi Acet
Adınız
Yorumunuz
Hiç yorum yapılmamış.

0