Reklamı Geç
HABER DETAY
Depremzedelerin Arkasında Devasa Bir Türk Milleti Var
Antalya Valiliği tarafından, Türkiye'yi derinden etkileyen ve 50 binden fazla vatandaşın hayatını kaybettiği Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıl dönümünde ‘6 Şubat Depremleri Anma Programı’ düzenlendi.
06 Şubat 2024 - Salı 20:34
YAŞAM

Asrın felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlar için ilk olarak Muratpaşa Camii’nde Vali Şahin, protokol üyeleri ve çok sayıda vatandaşın katılımı ile deprem şehitlerini anmak için Mevlid-i Şerif okunarak, dualar edildi.


Antalya Spor Salonu’nda düzenlenen 6 Şubat Depremleri Anma Programı’na Vali Hulusi Şahin, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cansel Çelikkol Tuncer, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Tarık Hekimoğlu, İl Emniyet Müdürü Orhan Çevik, Kurum Müdürleri, AFAD Çalışanları, Sivil Toplum Kuruluşları, gönüllüler ve depremzedeler katıldı.  


İnsanlarımızın Müşfikliğini Gördük
11 ili derinden etkileyen depremlerin yaşandığı dönemde Malatya Valisi olarak görev yapan ve depremi birebir yaşayan Vali Hulusi Şahin; “Kelimelerle izah edilmesi pek mümkün olmayan günlerdi. Depremi yaşamak çok ağır bir tramvaydı. Sadece 53 bin insanımız ölmedi. Orada yaşayan 14 milyon depremzedenin de bir parçası öldü. Bizim yaralarımız iyileşmiyor, asla unutamıyoruz. Bir araba yoldan geçtiğinde, bir bina sallandığında yine o anı yaşıyorsunuz. O gün; cenazeler sıralanmış, enkaz altında insanlar var, bir taraftan da artçı sarsıntılar devam ediyor hava buz gibi. Bir kıyamet, bir felaket, bir afet ama izahı gayrı kabil. O mücadele sırasında insanlarımızın müşfikliğini, sakinliğini ve birbirlerine nasıl destek olduklarını gördük.” dedi.


Maddi Manevi Her Türlü Yardım Geldi
14 milyon depremzedenin arkasında devasa bir Türk milleti olduğunu vurgulayan Vali Şahin; “Devletimiz imdadımıza yetişti. Özellikle AFAD Gönüllüleri Polislerimiz, Jandarmamız, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin İkinci Ordu Komutanlığı Malatya’daydı. Gerçekten bütün imkânlarını seferber ettiler. Sonraki günlerde gerçekten hızlı toparladık. 14 milyon depremzedeydik ama arkada devasa bir Türk milleti vardı. Akarak geldiler, sizler geldiniz. İşte bu salonu o yüzden seçtik. Bu salon toplanma noktalarından biriymiş. Sizler burada yardımları ve gönüllüleri organize ederek bizim bölgemize gönderdiniz. Maddi, manevi her türlü yardım bize ulaştı. Hepiniz deprem bölgesine ya yardım gönderdiniz ya bizzat gittiniz ya da buradaki yardımları organize ettiniz. Bununla da kalmayıp bizim gönderdiğimiz depremzedeleri burada misafir ettiniz. Bildiğim kadarıyla Antalya 300 binin üzerinde depremzedeyi aylarca misafir etti. Bu bizim için çok değerliydi.” ifadelerini kullandı.


Güçlü Bir Milletiz
Türk milletinin omuz omuza verince aşamayacağı hiçbir güç olmadığını ifade eden Vali Şahin; “Gerçekten güçlü bir milletiz. Devletimiz güçlü, omuz omuza verdiğimizde aşamayacağımız hiçbir sıkıntı yok. Ama 6 Şubat depremleri unutulmayacak bir gün. Dünya tarihinin gördüğü en büyük felaket ve en büyük afetle mücadele ettik. Ben deprem şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve tüm Türk halkına da başsağlığı diliyorum. Antalya özelinde deprem bölgesine her türlü desteği veren tüm gönüldaşlarımıza da şükranlarımı sunuyorum. İyi ki varsınız, Allah böyle bir büyük felaketi ne milletimize ne de başka milletlere yaşatmasın.” şeklinde konuştu.


Konuşmaların ardından Antalya Valiliği tarafından hazırlanan Deprem fotoğrafları ve resimleri sergisini gezen Vali Şahin, programa katılan gönüllülerle sohbet ederek hatıra fotoğrafı çektirdi.

Editör:Hamdi Acet
Adınız
Yorumunuz
Hiç yorum yapılmamış.

0