Reklamı Geç
HABER DETAY
Fırtına İnsanlık Ayıbını Yüzümüze Vurdu
Caretta Caretta deniz kaplumbağaları, dünyanın en eski canlılarından biri olmasına rağmen, insanların duyarsızlığı ve cehaleti yüzünden yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Bu kaplumbağalar, Alanya sahillerinde üremek için her yıl binlerce kilometre yol kat ediyor.
20 Kasım 2023 - Pazartesi 13:26
YAŞAM
Ancak bu sahiller, balıkçı ağları, yuvaların üstünde mangal yakanlar araçlarla sahilde gezenler ve insan kalabalığı gibi pek çok tehlikeyle yol açıyor. 
Bu durum, hem bu canlıların yaşam hakkını ihlal ediyor hem de ekolojik ve turistik açıdan büyük bir zarara yol açıyor. Bu nedenle, Caretta Carettaların korunması için hem yetkililerin hem de vatandaşların daha duyarlı ve bilinçli olması gerektiğini yapılanların yetersiz kaldığını gösterdi. 
 
Alanya’da yaşanan fırtına, bu sorunu daha da gözler önüne serdi. Fırtınanın etkisiyle kumların altından yüzlerce Caretta Caretta yumurtası sahile vurdu. Bu yumurtaların çoğu, yumurtadan çıkmadan ölmüştü. Bu manzara, insanlık ayıbını yüzümüze vurdu. Bu canlıların yaşam hakkına saygı göstermek, insanlık görevimiz olduğunu hatırlattı.
Editör:Hamdi Acet
Adınız
Yorumunuz
Hiç yorum yapılmamış.

0