Reklamı Geç
HABER DETAY
Bu hıyar bildiğiniz hıyarlardan değil!
Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (BATEM), Antalya'da meyve ve sebzelerle ilgili araştırma ve geliştirme (AR-GE) çalışmaları yürütüyor. Bu çalışmalar kapsamında, tüketici ve üreticinin eski tat ve kokuyu bulamaması yönündeki şikayetlerden yola çıkılarak, yeni bir hıyar türü geliştirildi. 7 yıllık çalışmanın ardından geliştirilen hıyara, ürüne emek veren BATEM Hıyar Tür Sorumlusu Dr. Volkan Gözen'in soyadı verildi.
16 Kasım 2023 - Perşembe 12:35
YAŞAM
Gözen hıyarı, bahar ve sonbahar dönemlerinde yetiştirilmeye uygun. Uzun ve ince bir yapıya sahip olan hıyar, yaklaşık 130-140 gram ağırlığında. 1 dönümde 13-15 ton arasında verim sağlıyor.
 
Gözen hıyarı, birçok hastalığa karşı da dayanıklı. Özellikle zucchini hastalığına karşı dayanıklı olan hıyar, testlerden başarıyla geçti. Hastalıklara dayanıklı olması nedeniyle daha az ilaç kullanılıyor ve daha verimli oluyor.
 
Dr. Gözen, Gözen hıyarının tadı ve aromasının da eski hıyarları aratmadığını söyledi. “Üreticinin de tüketicinin de hıyarlarla ilgili en çok şikayet ettiği konu aromaydı. Bu ürünümüzün tadı ve aroması gayet iyi. Eskiden büyüklerimizin sürekli bahsettiği hıyar kokusu ve tadını aldığımız bir ürün oldu” dedi.
 
Gözen hıyarının tohumlarının çiftçilere ulaştırılarak yaygınlaştırılması ve piyasa sunulması hedefleniyor.
Editör:Hamdi Acet
Adınız
Yorumunuz
Hiç yorum yapılmamış.

0