Reklamı Geç
HABER DETAY
'Beklentimiz somut kazanımlara dönüşmesi'
Medyanın sorunlarının ağırlaşarak devam ettiğini ifade eden AGC Başkanı Gaye Coşkun, "Beklentimiz 24 Temmuz’lardaki basına yönelik olumlu dilin, ilginin, klasik bir gün kutlaması olmaktan öte, somut kazanımlara dönüşmesidir" dedi
23 Temmuz 2022 - Cumartesi 13:48
YAŞAM

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu (AGF) Genel Başkanı ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Gaye Coşkun, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı'nı kutladı. 


Gaye Coşkun açıklamasında şunları söyledi: ‘24 Temmuz 1908 tarihinde  İkinci Meşrutiyet’in ilanının ve basında sansürün kaldırılışının 114’üncü yıl dönümünü  kutluyoruz. 24 Temmuz yani basında sansürün kaldırılışı, Türk basınındaki en özel, sembolik değeri olan günlerden birisi. 24 Temmuz 1908 tarihinde basında sansürün kaldırılması ile demokrasi ve özgürlük yolunda önemli bir adım atılmıştır. Haber alma hürriyetinin dönüm noktası olarak nitelendirebileceğimiz bu adımın bir göstergesi olarak, her yıl 24 Temmuz günü “Gazeteciler ve Basın Bayramı” olarak kutlasak da basının, medyanın sorunları değişmedi, ağırlaşarak devam etmekte. Günümüzde ekonomik sıkıntılar, ekonomik yaptırımlar Anadolu’da yerel medyanın önündeki en büyük tehdit. 


Tüm bunların üstüne, iletişim çağının getirdiği yenilikler, teknolojik dönüşümler, maddi problemlerin üzerine, dijital çağa, yeni medya süreçlerine uyum gibi gereklilikleri de zorunlu kılıyor. Giderlerin sürekli arttığı, gelirlerin azaldığı, bayram öncesinde bir de tasarruf tedbirleri şokunu yaşayan yerel basın, tüm bu olumsuz gelişmelere rağmen, bölgemizin sesi, illerimizin gözü-kulağı olma görevini sürdürüyor. Beklentimiz, 24 Temmuz’lardaki basına yönelik olumlu dilin, ilginin, klasik bir gün kutlaması olmaktan öte, somut kazanımlara dönüşmesidir."

Editör:Hamdi Acet
Adınız
Yorumunuz
Hiç yorum yapılmamış.