Reklamı Geç
HABER DETAY
Bağışlar: Binalar depreme dayanıklı hale getirilmeli
Alanya Belediye Meclis Üyesi Yılmaz Bağışlar, "Alanya'da biran önce deprem master planlarının gözden geçirilmesi ve yapı stoğumuzun deprem yönetmeliğine göre yenilenmesi alınacak tedbirlerin başında geliyor" dedi
05 Ocak 2022 - Çarşamba 12:21
YAŞAM

Aynı zamanda İnşaat Mühendisi olan Alanya Belediye Meclisi Üyesi Yılmaz Bağışlar, sabahın erken saatlerinde Alanya açıklarında meydana gelen 5.3 şiddetindeki depreme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. 


Bağışlar, "Bugün Alanya olarak deprem ile uyandık. Bu depremin, Helen-Kıbrıs dalma, batma fayının aktif olarak faaliyette olmasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Bu şiddette depremler, Ege ve Akdeniz kıyılarımızda beklenen depremlerden maalesef. Özellikle Ege ve Akdeniz kıyıları bu faydan dolayı gerilmekte ve zaman zamam bu depremlere sebebiyet vermektedir. 


Akdeniz açıklarında aktif halde bulunan Helen-Kıbrıs fay hattı ve uzantısı Doğu Akdeniz fay hattı boyunca yeryüzünün km.altında Afrika kıtası, Avrupa kıtası altına plaka halinde dalma hareketi yapmaktadır. Depremin dalma, batma zonu şeklinde olması ve yeryüzüne olan mesafesi hissedilen şiddeti arttırmakta. Bir an önce deprem master planlarının gözden geçirilmesi ve yapı stoğumuzun deprem yönetmeliğine göre yenilenmesi alınacak tedbirlerin başında geliyor.  Hepimize geçmiş olsun."

Editör:Hamdi Acet
Adınız
Yorumunuz
Hiç yorum yapılmamış.