Reklamı Geç
HABER DETAY
Alanyalı turizmciye güzel haber!
İngiltere, onayladığı Kovid-19 aşılarını Türkiye'de yaptıranları da 10 gün ev karantinasından muaf tutma kararı aldı.
08 Ekim 2021 - Cuma 13:29
TURİZM

İngiltere, onayladığı Kovid-19 aşılarını Türkiye'de yaptıranları da 10 gün ev karantinasından muaf tutma kararı aldı. İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps Twitter hesabından yaptığı açıklamada, İngiltere’nin Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 37 ülkede aşılanması tamamlanmış olanların aşılanması tamamlanmış Birleşik Krallık vatandaşlarıyla denk sayılacağını açıkladı.

 

Bakan Shapps ayrıca 11 Ekim’den itibaren kırmızı listedeki 47 ülkenin listeden çıkarıldığını ve listede sadece 7 ülkenin kalacağını açıkladı.Tam aşılanmış sayılabilmek için İngiltere'ye gelmeden en az 14 gün önce Oxford/AstraZeneca, Pfizer-BioNTech, Moderna ve Janssen aşılarından herhangi birinin çift dozunun yaptırılmış olması gerekiyor. Söz konusu değişiklik, 11 Ekim pazartesi günü İngiltere saatiyle 04.00'ten itibaren yürürlüğe girecek.


İNGİLİZ TURİSTLER ALANYA’YI TERCİH ETMEYE BAŞLADI

Geçtiğimiz aylarda, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi ( ALKÜ) Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında çevirim içi paneller gerçekleştirilen görüşmelerde; .ALKÜ ALTSO Turizm MYO tarafından düzenlenen çevrimiçi panelin konukları ise Grand Okan Oteli Genel Müdürü Amanda Jane Özsoy ve SunPark Otelleri Genel Koordinatörü Ekrem Curnal olmuştu. Dr. Öğr. Üyesi Murat Yetkin’in moderatörlüğünde  konuşmacılar, pandemi sürecindeki olumsuz etkinin Temmuz itibarıyla azalacağı beklentisinde olduklarını belirterek, pandemi sürecinde bazı fırsatların çıktığını, örnek olarak 2020 Eylül ayında Yunanistan ve İspanya’nın kapanmasıyla üst gelir düzeyinde bulunan İngiliz turistlerin Alanya’yı tercih ettiğini ve yeni bir pazarın açıldığını söylemişlerdi.


KIRMIZI LİSTEDE 7 ÜLKE KALDI
Bakanlık son güncellemeyle ayrıca, 10 gün otel karantinasının zorunlu tutulduğu ve 54 ülkenin bulunduğu kırmızı listeden 47 ülkeyi çıkararak, listeyi 7 ülkeyle sınırlı tuttu.

Panama, Kolombiya, Venezuela, Peru, Ekvador, Haiti ve Dominik Cumhuriyeti kırmızı listede kalmaya devam etti.

Kırmızı listede yer alan ülkelerden gelenlerin, bedelini kendileri ödeyerek 10 gün havalimanı yakınlarındaki otellerde kalmaları gerekiyor.

Seyahat listesinde 5 Ağustos'ta yapılan güncellemeye göre, daha önce 1750 sterlin ödenen zorunlu otel karantinası ücretleri ise 12 Ağustos itibarıyla 2 bin 285 sterline çıkarılmıştı.


İngiltere, ülkeye gidecek olanlardan, "Her iki doz aşısını BK, ABD, AB ve EFTA üyesi ülkelerde yaptıran ve bunu belgeleyen yolcuların varışlarını takip eden 2 gün içerisinde test yaptırmalarının" yeterli olacağını açıklamıştı. Her iki doz aşısını bu ülkeler haricinde yaptıranlara ise kalacakları adreste 10 gün süreyle karantinaya girmeleri şartı getirmişti. Bu nedenle Türk vatandaşlarının Birleşik Krallık'ın tanıdığı BionTech/Pfizer aşısını olmuş olsa bile 10 gün ev karantinasına girmesi gerekiyordu.

 

Editör:Hamdi Acet
Adınız
Yorumunuz
Hiç yorum yapılmamış.