00
Haber Detayı
17 Kasım 2023 - Cuma 09:40
 
Mehmet Rüzgar’dan da cevap gecikmedi
TTKD Bilim Danışmanı Kesici’nin tropikal ürünlerin kuraklığa neden olduğu ile ilgili sözlerinin ardından konuşan Tarım ve Orman İlçe Müdürü Rüzgar, “Tropikal üretimde kontrollü sulama yapıldığı sürece hiçbir sorun yok” dedi.
YAŞAM Haberi
Mehmet Rüzgar’dan da cevap gecikmedi

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) Bilim Danışmanı Erol Kesici’nin yer altı sularının yok olduğu gerekçesiyle tropikal meyvelerin üretiminin durdurulması gerektiğini belirtmesi üzerine Alanya İlçe Tarım Müdürü Mehmet Rüzgar’dan da yanıt gecikmedi. Rüzgar, “Tropikal ürünler su istiyor. Ancak kontrollü sulama ve damlama sistemi ile yapıldığı sürece tehlike yok. 
 
Alanya’mız hem turizmin hem de tarımın başkenti haline geldi. Gazipaşa, Manavgat Alanya tropikal meyvelerin üretildiği bir konu haline geldi. Elbette ülkemizde her türlü üretim yapılmak zorunda bitkisel üretimde hayvansal üretim de. Tabii ki üretim yaparken de sulama koşulları farklı olan ver su ihtiyacı fazla olan ürünler var ama Alanya’da üretilen tropikal meyveler fazla su kullanıyor demek söz konusu değil. Alanya’nın suyunu bitirmesi hiç söz konusu değil. 
 
Yeteri kadar suyumuz var. Önümüzdeki günlerde yağış konusunda da yüzümüz gülecektir. Tropikal meyvelerin ekildiği alanlarımız çok dar. Türkiye’de tek bölgeyiz diyebiliriz. Sadece önerim şudur, tropikal meyvelerde vahşi sulama yapmadan damlama sulama sistemlerine geçilerek daha verimli kullanımı konuşulabilir. Bununla ilgili zaten bakanlığımızın destekleri var. Üreticilerimizin birçoğu zaten bu sistemi kullanıyor. Kontrollü bir şekilde sularımızı kullandığımız zaman herhangi bir problem yok” dedi.
Kaynak: Editör: Hamdi Acet
Yorumlar
Haber Yazılımı 0