00
Haber Detayı
20 Kasım 2023 - Pazartesi 18:52
 
İHH Sözcüsü Çocuklar Ölmesin
20 kasım 2023 dünya çocuk hakları günü hakkında konuşan Alanya İHH yetim birimi başkanı Bülent Şen; 20 Kasım, 1989 yılından bu yana Birleşmiş Milletler (BM) tarafından dünya genelinde çocukların karşı karşıya kaldıkları hak ihlallerini gündeme taşımak amacıyla “Dünya Çocuk Hakları Günü” olarak kutlanmaktadır.
YAŞAM Haberi
İHH Sözcüsü Çocuklar Ölmesin

Özellikle savaş ve yoksulluğun hüküm sürdüğü coğrafyalarda yaşam mücadelesi veren çocukları korumak ve koşullarını iyileştirmek için 20 Kasım 1989 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu “Çocuk Haklarına Dair Sözleşme”yi imzalamıştır.
 
1989 yılından bu yana Birleşmiş Milletler (BM) tarafından dünya genelinde çocukların karşı karşıya kaldıkları hak ihlallerini gündeme taşımak amacıyla “Dünya Çocuk Hakları Günü” olarak kutlanan 20 Kasım günü bu yıl Gazze, Suriye, Arakan, Doğu Türkistan ve daha bir çok ülkede çocuk katliamlarına sahne oluyor.  
 
1989’da 193 ülke tarafından imzalanan sözleşme ile çocuk haklarını güvence altına almayı hedeflemiş ve taraf devletleri sözleşme maddeleri gereğince kendi iç hukuklarında değişim yapmaya zorlamış olan BM ne yazık ki bugün Gazze, Suriye,  Arakan, Doğu Türkistan ve daha bir çok ülkede devam eden katliamlara ve çocuk ölümlerine sessiz kalıyor. 
 
Uluslararası Af Örgütü’nün verdiği bilgilere göre pornografi, şiddet ve yasa dışı faaliyetlerin çokça görüldüğü ülkelerde çocuk istismarı had safhalara ulaşmaktadır. İstatistikler dünya üzerinde 5-14 yaş grubu arasında 250 milyon çocuk işçi olduğunu söylerken 12-17 yaş grubundaki milyonlarca çocuğun okula devam edemediğini ortaya koymaktadır. Toplam 165 milyon yetimin bulunduğu rapor edilen dünyamızda BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF)’na göre her gün beş yaşın altında 22.000 çocuk önlenebilir sebeplerden dolayı hayatını kaybediyor.
 
Son 45 günde sadece İsrail'in Gazze'de katlettiği çocuk sayısı ise 5000'in üzerinde. 
Bizler burada 20 Kasım 1989 yılında 193 ülkenin kabulü ile imzalanmış olan çocuk hakları protokolünü taraf ülkelere, yöneticilerine tekrar ve tekrar hatırlatmak istiyoruz.
Yaşanan tüm bu acılara rağmen iyi şeyler de oluyor.
 
İHH İnsani Yardım Vakfı Sponsor Aile Sistemi’yle Türkiye'de dahil olmak üzere 45 ülkede yetim çocuklara destek olmaktadır. İHH, savaş ve doğal afet mağduru çocukları tehlikelerden korumayı hedeflerken kendi ayakları üzerinde duracakları zamana kadar onlara destek olmak için çalışmalar yürütmektedir. Çocuklara yönelik inşa ettiği yetimhane ve okullarda barınma ve eğitim ihtiyaçlarını karşılayan İHH, çocukların kendi ülkelerinde kültürlerinden kopmadan güven içinde büyümeleri için geliştirdiği projeleri hayata geçirmektedir. 
 
Kasım 2023 itibarıyla Dünyada 136.577 Türkiye'de 13.402 12 ülkede 42 yetimhane 1 çocuk yaşam merkezi, 1 eğitim kampüsü ile yetim çocuklarımıza sahip çıkıyoruz dedi.
Kaynak: Editör: Hamdi Acet
Yorumlar
Haber Yazılımı 0