00
Haber Detayı
20 Kasım 2023 - Pazartesi 13:10
 
Çiftçi Kayıt Sistemi yönetmeliğinde değişikliğe gidildi
Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) yönetmeliğinde yapılan değişiklik sayesinde, tarımsal faaliyet gösteren ancak tapu veya miras sorunları nedeniyle kayıt yaptıramayan araziler, 'taahhütname' belgesi ile sisteme dahil edilebilecek.
YAŞAM Haberi
Çiftçi Kayıt Sistemi yönetmeliğinde değişikliğe gidildi

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın hazırladığı Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.
 
Yönetmelikle, çiftçilerin ÇKS'ye kaydolma, denetimlerin gerçekleştirilme ve sistemin güncelleştirilme usulleri belirlendi.
 
Buna göre, taahhütname ile kaydedilen araziler, üretim yılına ait uydu görüntüleri veya tespit komisyonları tarafından yerinde incelenecek.
Bu sayede, tapu veya miras sorunları nedeniyle kayıt yaptıramayan ve desteklerden yararlanamayan üreticiler de tarımsal desteklerden faydalanma imkanı bulacak.
 
ÇKS'ye kayıtlar yapılırken; hisseli arazilerin bölünerek kiralanması halinde, 'Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu'nda yer alan asgari tarımsal büyüklük koşulu Hazineden kiralanmış alanlarda uygulanmayacak.
Ayrıca, 1 Eylül'de başlayan 2023-2024 üretim yılı Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvuruları 2 Ocak 2024 tarihinde sona erecek.
Kaynak: Editör: Hamdi Acet
Yorumlar
Haber Yazılımı 0