00
Haber Detayı
12 Şubat 2024 - Pazartesi 15:36
 
Antalya ve Alanya kıyısına 7’sinin cesedi vurmuştu
2023 yılında denizlerde yaşanan göçmen trajedileri, Türkiye'nin sahil güvenlik faaliyetlerinin önemini bir kez daha gözler önüne serdi. Yasa dışı yollardan Avrupa'ya ulaşmaya çalışan göçmenler, insan kaçakçılarının elinde hayatlarını riske atıyor. Bu yıl 836 olayda 23 bin 977 göçmen sağ salim kurtarılırken, 20 göçmen yaşamını yitirdi ve 11 göçmen kayboldu.
ASAYİŞ Haberi
Antalya ve Alanya kıyısına 7’sinin cesedi vurmuştu

Denizcilik Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre, 2010-2023 yılları arasında denizlerde arama-kurtarma gerektiren yasa dışı göçmen olaylarında 184 bin 175 göçmen sağ kurtarıldı, 923 kişi öldü ve 503 kişi kayboldu. Bu rakamlar, son 14 yılda denizlerdeki göçmen olaylarının 23 kat arttığını ve Avrupa hayallerinin acı gerçeklerle son bulduğunu gösteriyor.


2023'ün En Trajik Olayı:
2023 yılının en trajik olayı, 11 Aralık'ta Lübnan ve Suriye arasındaki sahil bölgesinden Kıbrıs'a doğru hareket eden ve içinde 90 kişi bulunan teknenin batması oldu. Teknenin bağlantısı kesildikten sonra Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından başlatılan arama-kurtarma çalışmalarında, teknedeki göçmenlerden sadece 7'sinin cesedine Antalya ve Alanya kıyılarında ulaşıldı.


Göçmenlerin Zorlu Yolculuğu:
Orta Doğu ve Asya'dan gelen göçmenler, daha iyi bir hayat için Avrupa'ya gitmek istiyor. Ancak bu yolculukta karşılaştıkları zorluklar, onları umutsuzluğa sürüklüyor. Deniz kazaları, açlık, susuzluk, hastalık ve insan kaçakçıları gibi tehlikelerle mücadele eden göçmenler, hayatta kalma mücadelesi veriyor.


Umut Işığı:
Denizlerdeki göçmen trajedilerine rağmen, Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın başarılı operasyonları sayesinde her yıl binlerce göçmen kurtarılıyor. Sahil Güvenlik personeli, cankurtaran botları, helikopterler ve uçaklarla denizleri tarayarak, tehlike altındaki göçmenlere yardım eli uzatıyor. Bu durum, göçmenler için umut ışığını söndürmüyor.

Kaynak: Editör: Hamdi Acet
Yorumlar
Haber Yazılımı 0