00
Haber Detayı
03 Nisan 2024 - Çarşamba 17:47
 
Alanya’nın mucizesinin hasadı başladı
Alanya'da yetişen, birden fazla adı olan malta eriği ve muşmula olarak da tanınan coğrafi işaretli tropikal meyve yeni dünyanın hasadına başlandı. Alanya Avokado Üreticiler Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen yaptığı açıklamasında fiyatlarının 40-60 lira arasında değiştiğini söyledi.
YAŞAM Haberi
Alanya’nın mucizesinin hasadı başladı

Dünyada, “Loquat” ya da “Maltese plum” adıyla anılan Türkiye’de ise malta eriği ve muşmula olarak da tanınan yeni dünyanın Alanya’da hasadına başlandı. Coğrafi işaretli ‘Alanya Yeni Dünyası’ meyvesinin çekirdekleri, yaprakları güçlü bitki bileşikleriyle dolu olup bazı hastalıklara karşı korumasının yanı sıra birçok sağlık yararları sağlayan yeni dünyanın faydaları saymakla bitmiyor.


“FİYATI 30 LİRANIN ALTINA DÜŞMEZSE ÜRETİCİYE BİR ŞEYLER KAZANDIRI”
Hasadına başlanan yeni dünya ile ilgili Alanya Posta Medya’ya açıklamalarda bulunan Alanya Avokado Üreticiler Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen, “Alanyamızda yeni dünya, muşmula ve malta eriği olarak bilinen Alanya Yeni Dünyası’nda bilindiği üzere coğrafi işaret bulunmaktadır. 4-5 gün önce yeni dünyanın hasadına başladık. Şu an fiyatları 40-60 lira arasında cinsine göre değişiyor. 

Kaynak: Editör: Hamdi Acet
Yorumlar
Haber Yazılımı 0