Haber Detayı
06 Ekim 2021 - Çarşamba 17:42
 
Alanya'da akademisyenler uyarıldı
Alanya HEP ve ALKÜ'de yüz yüze eğitimler Covid-19 önlemleriyle başladı. Damlacık yayılımını önlemek için akademisyenlere, "Sınıf ile amfilerde yüksek sesle ve hızlı ders anlatmayın" uyarısı yapıldı.
YAŞAM Haberi
Alanya'da akademisyenler uyarıldı

Covid-19 önlemeleriyle Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) ve Alanya Hamdullah Emin Paşa (HEP) Üniversitesi'nde yüz yüze eğitimler başladı. Eğitimler yüz yüze olarak başlarken, üniversitelerde birçok değişik uygulama hayata geçirilecek. Örneğin amfi ve sınıflarda akademisyenler daha kısık sesle ders anlatacak. Damlacık yayılımını önlemek için birçok üniversitede akademisyenlere "Yüksek sesle ve hızlı konuşarak ders anlatmayın. Damlacık yayılımı yüksek seste 2.5 metreye kadar ulaşabilir" uyarısı yapıldı. Hocalar dersleri maskeyle anlatacak. Ancak maske çıkarılması gereken durumlarda yüksek sesle ders veremeyecek.

Üniversitelerde alınacak diğer önlemler ise şöyle:


ZORUNLU PCR TESTİ
Bazı üniversiteler, akademisyen ve öğrencilerin kampüslere girişinde aşı ya da PCR testini zorunlu tutacak. Aşı olmayan öğrenci ve akademisyenlerden kampüse girmeden 72 saat öncesine ait PCR testi istenecek.
Üniversitelerde dersliklerde, kampüslerde, toplantı salonlarında maskeye, mesafe ve temizliğe dikkat edilecek. Özellikle kapalı alanlarda sürekli maske kullanımı sağlanacak.


Kampüs içinde ortak kullanım alanları düzenli olarak temizlenecek.Sosyal faaliyetler mümkün olduğunca açık havada yapılacak. Sınıf içinde oturma düzeninde kişiler arası en az 1 metre mesafe konulacak. Ders içeriğine, faaliyet ve uygulamalara göre mesafe artırılacak.
Derslik ve laboratuvarların havalandırmasına özellikle özen gösterilecek.


BLOK DERSLER KALKIYOR
Dersler mümkün olan en az sayıda kişi ile yapılacak.
Blok ders yerine dersler arasında salonun büyüklüğüne göre, en az 10 dakika ara verilerek ortamın havalandırılması sağlanacak.-Damlacık oluşturması nedeniyle şarkı söyleme koro çalışması, tiyatro provaları gibi yüksek sesle yapılan faaliyetler için küçük derslikler ve sınıflar yerine büyük salonlar tercih edilecek.

 

Kaynak: Editör: Hamdi Acet
Etiketler: Alanya'da, akademisyenler, uyarıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı