Haber Detayı
14 Mayıs 2021 - Cuma 19:59
 
17 Mayıs'tan sonra nasıl olacak? Hafta sonu ve hafta içi sokağa çıkma yasağı devam edecek mi?
Milyonlarca kişi merak ediyor. Tam kapanmanın 17 Mayıs tarihinde sona ermesinin ardından nasıl bir süreç başlayacak? Hafta sonu ve hafta içi yasaklar devam edecek mi? Kafe ve restoranlar açılacak mı? Öğrenciler yüz yüze eğitime başlayacak mı?
GÜNDEM Haberi
17 Mayıs'tan sonra nasıl olacak? Hafta sonu ve hafta içi sokağa çıkma yasağı devam edecek mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "İnşallah salgını kontrol altına almış olarak bayram sonrasında kontrollü bir şekilde normalleşme adımlarını atıyoruz" açıklamasının ardından dün Bakan Koca, "Büyük bölümünü evlerimizde geçirdiğimiz bir ayın sonunda kısıtlamaların kademeli olarak kalkacağı günlere ulaşıyoruz" mesajını paylaştı.

 

Peş peşe açıklamalarından ardından normalleşme planı merak ediliyor. İşte tüm detaylar... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve son olarak dün de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca peş peşe yaptıkları açıklamalarda tam kapanmanın sona ereceği 17 Mayıs tarihinden sonra kademeli normalleşmeye geçileceğinin sinyalleri verildi.

 

OKULLAR BU YILI UZAKTAN TAMAMLAYACAK, KAFE VE RESTORANLAR AÇILIYOR

 

Türkiye'nin 17 Mayıs sonrası normalleşme planına göre okullar bu yılı uzaktan eğitim ile tamamlayacak, kafeler ve restoranlar saat ve müşteri kotası ile açılacak.

 

TURİZM İÇİN SIKI DENETİM Turizm ile ilgili hazırlıklar da tüm hızı ile devam ediyor. Oteller çok sıkı önlemler alacak. Turizm Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve gizli denetçiler ile üç taraflı bir denetim yapılacak. TAM KAPANMA ÖNCESİ ANADOLU'YA

 

GİDENLERİN DÖNÜŞLERİ İÇİN ÖNLEM Tam kapanma öncesi büyükşehirlerden Anadolu'ya gidenlerin geri dönüşleri de endişe yaratıyor. Tam kapanma kararının bitmesiyle tekrar büyükşehirlere dönecek kişiler için önlem alınması gerektiği belirtiliyor.

 

NORMALLEŞME PLANINDA ÖNCELİK KÜÇÜK ESNAFTA Normalleşme kapsamında ilk olarak berber, terzi, kuaför gibi küçük işletmelerin açılabileceği konuşuluyor. Restoran ve kafelerin de dış alanlarını kullanarak saat ve müşteri kotasıyla açılabileceği konuşuluyor.

 

DÜĞÜN, NİŞAN, TAZİYE, ASKER UĞURLAMA İÇİN BİRAZ DAHA BEKLENECEK Kademeli açılma süreci içerisinde düğün, nişan, taziye, asker uğurlama gibi organizasyonlara vaka sayılarının daha da düşmesinden sonra izin verilmesi bekleniyor. Hafta sonu ve hafta içi sokağa çıkma yasaklarının kaldırılıp kaldırılmayacağı ile ilgili net bir bilgi henüz yok. Ancak kısıtlama saatlerinde değişiklik yapılabileceği öngörülüyor.

Kaynak: (Son) - Son Alanya Editör: Hamdi Acet
Etiketler: 17, Mayıs'tan, sonra, nasıl, olacak?, Hafta, sonu, ve, hafta, içi, sokağa, çıkma, yasağı, devam, edecek, mi?,
Yorumlar
Haber Yazılımı